Дома Здравје Живејте до сто: вклучете ги овие три намирници во вашата исхрана

Живејте до сто: вклучете ги овие три намирници во вашата исхрана

3290
0

Живејте до сто: вклучете ги овие три намирници во вашата исхрана

Зборуваме за храна која ви е на дофат

Истражувачот на Сините зони Ден Битнер рече дека постојат три намирници кои се неопходни за долговечноста.

Грав

Гравот е богат со протеини и ја потиснува желбата за грицки. „Ако сакате да земете додаток во исхраната, јадете околу 80 грама црн грав дневно“, вели Битнер.

Гравот е обилна и евтина храна богата со протеини која го исполнува желудникот. Луѓето кои живеат во многу од светските жаришта за долговечноста му даваат приоритет во речиси секој оброк.

Јаткасти плодови

Ако не сакате грав, не очајувајте. Битнер тврди дека луѓето кои јадат помеѓу 15 и 30 ореви дневно живеат околу три години подолго од луѓето кои не јадат ореви.

Експертите велат дека јадењето јаткасти плодови е одлично за микробиомот бидејќи содржат многу влакна. Оревите се исто така богати со линолеинска киселина, омега-3 масна киселина која е добра за здравјето на срцето.

Маслиново масло

Не само што употребата на маслиново масло е поврзана со подобро здравје на срцето, туку има и докази дека може директно да го заштити здравјето на мозокот.

Новото, 30-годишно истражување на повеќе од 90.000 луѓе ширум САД покажа дека дури и само малку маслиново масло дневно може да го намали ризикот од смрт кај луѓето со деменција за околу 28 проценти, дури и ако остатокот од нивната исхрана не е многу здрав.

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име