Дома Здравје Желудочни киселини, совети за самопомош

Желудочни киселини, совети за самопомош

619
0


Кога страдате од желудочни kиселини, разни домашни лекови и регистрирани лекови и промени во животните навики можат да ви пружат олеснување.

Ако и вие страдате од киселини, веројатно ви е познато чувството: кратко икање проследено со чувство на печење во градите или хранопроводникот.
Предизвикувачот може да биде храната што ја јадете, особено зачинета и мрсна храна, или оние со поголема киселост. А причината може да биде рефлукс на гастрична содржина во хранопроводникот, односно ГЕРБ – хронична состојба која може да има повеќе причини.
Но, без оглед на причината, киселините се прилично непријатна појава. Сигурно се прашувате што можете да направите кога ќе имате ваква појава?
Совети даваат експерти од здравствениот портал Healthline.com .

Не носете тесна облека и не затегнувајте го ременот
Желудочни киселини се јавуваат кога содржината на вашиот стомак се крева во хранопроводникот во кој се има стомачната киселина и ткивото се согорува. Во некои случаи, луѓето чувствуваат киселини кога носат тесна облека што го притиска нивниот стомак. Ако тоа е случај со вас, веднаш олабавете го ременот на панталоните или сменете ја облеката што ви го притиска стомакот.

Седете исправени
И држењето на вашето тело може да придонесе за појава на киселини. Доколку во тој момент седите или лежите, обидете се да станете. Но, ако сепак стоите, обидете се да се исправите колку што е можно повеќе. Исправената положба на телото, имено, го намалува притисокот врз долниот езофагеален сфинктер. Тоа е прстен од мускули што спречува желудечната киселина да се искачи во хранопроводникот.

Измешајте сода бикарбона со вода
Рачно помагало за киселини најчесто се наоѓа во вашата кујна. Сода бикарбона може да ублажи некои епизоди на киселини со неутрализирање на дејството на стомачната киселина. За да си помогнете, растворете една лажичка сода бикарбона во чаша вода и испијте ја полека.

Пробајте со ѓумбир
Ѓумбирот со векови се користи во народната медицина како лек за киселини. Според некои извори , може да помогне при гадење, па затоа е погоден и за ублажување на киселини.
Обидете се да изрендате или исецкате корен од ѓумбир во вашата омилена супа или варено јадење. А за да подготвите чај од ѓумбир, сварете го сировиот или сувиот корен од ова растение или ставете кесичка готов чај од ѓумбир во врела вода . Избегнувајте безалкохолно пиво од ѓумбир бидејќи газираните пијалоци се вообичаен предизвикувачу на киселини. Повеќето од овие пијалоци содржат и вештачки засладувачи.

Пробајте малку разреден јаболков оцет
Јаболковиот оцет е уште еден домашен лек кој може да им помогне на некои луѓе да ја ублажат желудочната киселина.
Се верува дека јаболковиот оцет може да го неутрализира дејството на желудочната киселина. Според една студија, земањето разреден јаболков оцет после оброк може да ги ублажи киселините.Но, нема доволно статистички убедливи индикации дека земањето јаболков оцет е ефикасно кај повеќето луѓе, па затоа се потребни дополнителни истражувања. Ако одлучите да пробате јаболков оцет, разредете го со вода и пијте го после оброк.

Џвакање мастика
Според една студија спроведена во 2014 година, џвакањето гума за џвакање половина час по јадење може да помогне да се намали појавата на киселини. Џвакањето го стимулира производството на плунка и голтањето, а тоа може да помогне да се разреди стомачната киселина која агресивно делува на хранопроводникот.

Избегнувајте пушење
Веројатно веќе знаете дека пушењето е лошо за вашето здравје. Но, дали знаевте дека придонесува и за киселини? Ако сте пушач и страдате од киселини размислете да престанете со пушењето. Пушењето често е одбранбен механизам кој влијае на вас кога се чувствувате нервозни или непријатно, но верувајте ни дека на никој начин нема да ви олесни да добиете киселини.

Посегнете по регистрирани лекови за желудочната киселина
Постојат многу лекови за металоиди достапни на пазарот. Овие лекови се поделени во три групи:

Антациди
H2 блокатори
IPP лекови (инхибитори на протонска пумпа)
IPP лековите и H2 блокаторите го намалуваат лачењето на желудечната киселина, што може да помогне при ждригање и да ги намали симптомите. Познато е дека антацидите го неутрализираат дејството на стомачната киселина. Не заборавајте да побарате совет од вашиот лекар или фармацевт пред да ги земете овие лекови.

Заклучок
Кога страдате од киселини, разни домашни лекови и регистрирани лекови и промени во животните навики можат да ви пружат олеснување .
Практикувајте ги следните здрави навики:
Избегнувајте ги најчестите предизвикувачи на желудочна киселина – масна и зачинета храна
Вечерајте најмалку три часа пред спиење
Избегнувајте легнување после јадење
Одржувајте здрава телесна тежина
Ако ве мачат киселини повеќе од два или три пати неделно, посетете лекар кој ќе ви препише соодветни лекови или медицински третман.

Извор: https://www.healthline.com/health/gerd/heartburn-relief

Google search engine
Претходна објаваКако да го вратите стариот сјај на златото и среброто – совети за чистење накит
Следна објаваMислевте дека е невозможно! Пет генијални замени за мајонез

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име