Дома Психолошки совети Ефектите на депресијата врз физичкото здравје – препознајте ги симптомите!

Ефектите на депресијата врз физичкото здравје – препознајте ги симптомите!

934
0

Дознајте за некои од најчестите симптоми на депресија, како и како депресијата може да влијае на вашето физичко здравје, особено ако не се лекува.
Чувството на тага или вознемиреност понекогаш е нормален дел од животот, но ако овие чувства траат подолго од две недели, тие може да бидат симптоми на депресија .

Клиничката депресија, особено ако не се лекува, може да го прекине вашиот секојдневен живот и да предизвика појава на дополнителни симптоми.

Депресијата влијае на тоа како се чувствувате и може да предизвика промени и во вашето тело. Големата депресија (понапредна форма на депресија) се смета за сериозна медицинска состојба која може да има драматично влијание врз квалитетот на вашиот живот.

Централен нервен систем
Депресијата може да предизвика многу симптоми во централниот нервен систем, од кои многу лесно се отфрлаат или игнорираат.

Постарите луѓе може да имаат потешкотии да ги идентификуваат когнитивните промени бидејќи е лесно да се отфрлат знаците на депресија поврзани со „стареењето“. Постарите луѓе кои страдаат од депресија имаат повеќе потешкотии со губење на меморијата и побавни реакции за време на секојдневните активности во споредба со помладите луѓе со депресија.

Симптомите на депресија вклучуваат ненаситна тага и чувство на вина. Може да се опише како чувство на празнина или безнадежност. На некои луѓе им е тешко да го вербализираат својот проблем. Исто така, може да им биде тешко да го разберат бидејќи симптомите може да се манифестираат и да предизвикаат физички реакции. Честите епизоди на плачење може да бидат симптом на депресија, иако не плаче секој кој е во депресија.

Луѓето со депресија може да имаат проблеми со извршувањето на секојдневната работа или исполнувањето на социјалните обврски. Ова може да се должи на симптоми како што се неможност да се концентрира, проблеми со меморијата и тешкотии при донесување одлуки.

Некои луѓе кои се депресивни може да се свртат кон алкохол или дрога, што може да ги зголеми случаите на несовесно или навредливо однесување. Некој со депресија може свесно да избегне да зборува за тоа или да се обиде да го прикрие проблемот. Луѓето кои доживуваат депресија може да бидат преокупирани со мисли за смрт или самоповредување.

Симптоми кај децата
Депресијата е потешко да се открие кај децата кои не можат да ги артикулираат своите симптоми. Однесувањата на кои можеби сакате да внимавате вклучуваат постојана приврзаност, грижа и неподготвеност да одите на училиште без подобрување со текот на времето. Децата можат да бидат премногу раздразливи и негативни.

Дигестивниот систем
Иако депресијата често се смета за ментална болест, таа исто така игра голема улога во апетитот и исхраната. Некои луѓе се справуваат со прејадување, како и со губење на апетит. Ова може да доведе до зголемување на телесната тежина и болести поврзани со дебелината, како што е дијабетес тип 2 .

Може дури и целосно да го изгубите апетитот или да не можете да ја јадете потребната количина на храна. Ненадејната загуба на интерес за јадење кај постарите лица може да доведе до состојба наречена геријатриска анорексија .

Проблемите со исхраната може да доведат до симптоми кои вклучуваат:

• стомачни болки
• грчеви
• запек
• неухранетост

Апетитот може да се изгуби од различни причини, еве кога треба да СО СОВЕТУВАТЕ СО ЛЕКАР
Овие симптоми може да не се подобрат со лекови доколку лицето не јаде здрава исхрана. Слатките и храната богата со јаглени хидрати можат да обезбедат итно олеснување, но ефектите често се привремени.

Важно е да се одржува здрава исхрана кога страдате од депресија. Хранливите материи се неопходни за да се осигура дека невротрансмитерите на телото работат правилно. Според студијата , најчестите недостатоци на витамини и хранливи материи се:

• омега-3 масни киселини
• витамини од Б комплексот
• минерали
• амино киселини

Кардиоваскуларниот и имунолошкиот систем
Депресијата и стресот се тесно поврзани. Хормоните на стрес го забрзуваат пулсот и ги стеснуваат крвните садови, ставајќи го вашето тело во продолжена вонредна состојба. Со текот на времето, ова може да доведе до срцеви заболувања.

Повторувањето на кардиоваскуларните проблеми е повеќе поврзано со депресија отколку со други состојби како што се:

• пушење
• дијабетес
• висок крвен притисок
• висок холестерол

Доколку не се лекува, депресијата го зголемува ризикот од смрт по срцев удар. Срцевите заболувања се исто така поттик за депресија. Тој проценува дека околу 15% од луѓето со срцеви заболувања развиваат тешка депресија.

Депресијата и стресот може да имаат негативен ефект врз имунолошкиот систем, правејќи ве поранливи на инфекции и болести.

Претходна објава13 намирници кои го намалуваат крвниот притисок
Следна објаваДевет намирници кои иритираниот стомак добро ги поднесува

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име