Дома Здравје Експертите открија како да имате редовна столица: „Еве колку често треба да...

Експертите открија како да имате редовна столица: „Еве колку често треба да одите во тоалет“

1293
0

Експертите открија како да имате редовна столица: „Еве колку често треба да одите во тоалет“

Различни фактори можат да влијаат на тоа колку често имате празнење на дебелото црево, како што се возраста, начинот на живот, исхраната и стресот.

Експертите открија како да имате поредовна столица и колку често треба да вршите нужда.

д-р. Анју Малиеккал , овластен гастроентеролог во NYU Langone Hospital-Brooklyn, изјави за Today дека распоредот на дебелото црево на сите е различен.

д-р. Малиеккал рече дека различни фактори можат да влијаат на тоа колку често вршите нужда , како што се возраста, начинот на живот, исхраната, стресот, медицинските состојби и лековите. Таа забележа дека некои луѓе може да имаат празнење секој ден, додека други може да имаат празнење на секои два до три дена.

Џена Каспер , медицинска сестра за гастроентерологија во здравствениот систем на клиниката Мајо, објасни дека некои луѓе имаат проблем со нуждата кога се далеку од дома, без разлика дали се работи за работа, на одмор или дури и кај некој пријател. Таа оваа појава ја нарече „затвор на одмор“.

Повеќе движење на дебелото црево не значи подобро

Движењето на дебелото црево исто така се менува како што старееме, што значи дека столицата останува во дебелото црево и времето потребно да помине низ телото може да се зголеми.

д-р. Кристин Ли , гастроентеролог од Клиниката во Кливленд, рече дека повеќе движења на дебелото црево не мора да значи подобро.

„Не се работи навистина за тоа колку често одите во тоалет… Она што е поважно е колку добро сте ја завршиле работата. Ако се чувствувате добро, празно, олеснето и немате притисок или болка, тоа е прилично добар показател“, објасни таа. .

Нормалната столица треба да биде некоја нијанса на кафена, мазна и не премногу тврда или мека. д-р. Ли рече дека ако имате повеќекратно празнење на дебелото црево дневно, тоа може да значи дека ви треба повеќе време за да ја завршите работата.

Експертите рекоа дека општата цел треба да биде квалитетно празнење наместо конкретна бројка.

Како да имате редовна столица

Милиони луѓе страдаат од редовен затвор. Тоа е најчеста гастроинтестинална поплака.

Секој што сака да има поредовно празнење на дебелото црево треба да го зголеми своето вежбање, да го зголеми внесот на влакна и да пие повеќе вода.

Американската агенција за храна и лекови препорачува 28 грама диетални влакна дневно. Значи, јадењето повеќе овошје и зеленчук или земање додатоци во исхраната може да помогне.

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име