Дома Живот Едноставни трикови кои би можеле да ви помогнат да го намалите крвниот...

Едноставни трикови кои би можеле да ви помогнат да го намалите крвниот притисок

744
0

Промените во животниот стил можат да помогнат во намалувањето на крвниот притисок.

Секој трет возрасен страда од висок крвен притисок , што речиси сигурно ќе ги зголеми шансите за срцев удар, мозочен удар или бубрежна болест. Иако секогаш треба да се консултирате со лекар за тоа како да го намалите крвниот притисок, постојат едноставни начини кои научно се докажани дека делуваат.

Еве како можете да влијаете на намалувањето на крвниот притисок со менување на вашиот животен стил.

ЗАПОЗНАЈТЕ ГО НАЈБЛИСКИОТ ПАРК

Можеби не звучи како голема работа, но само 30-минутна прошетка во парк може да го намали ризикот од висок крвен притисок и депресија, според различни студии. Зошто е тоа? Да се ​​биде во природа не мотивира да се движиме, што секако ќе го подобри кардиоваскуларното здравје, а дополнително зелената позадина и сонцето што се пробива низ дрвјата ќе ги намалат ефектите од стресот.

ПРЕСКОКНЕТЕ ЈА ПОПЛАДНЕВНАТА ПАУЗА

Според експертите, луѓето кои одмораат 30 до 60 минути попладне имаат 19 отсто поголеми шанси да развијат висок крвен притисок. За време на ноќниот сон, телото ослободува адреналин , што ќе го зголеми крвниот притисок. Попладневната пауза ќе предизвика уште еден циклус на ослободување на хормони, што не го сакате. Поентата е да се наспиете добро за да не треба да спиете во текот на денот.

САМО ДОДАДЕТЕ ГО СИРЕЊЕТО

Според едно италијанско истражување, 30 луѓе кои страдале од умерена хипертензија и кои јаделе 30 грама пармезан дневно, по два месеци доживеале намалување на крвниот притисок за 5 и 6 единици, што значи дека и сирењето може да помогне во оваа состојба. Процесот на ферментација создава синџири на амино киселини кои можат да ги релаксираат крвните садови, вели истражувањето. Пармезанот можете да го најдете во која било продавница, па затоа е многу лесно да го вклучите во вашата исхрана.

ЈАДЕТЕ ПОВЕЌЕ МАГНЕЗИУМ

Се тврди дека овој минерал помага во одржување на флексибилноста на артериите, но резултатите се контроверзни. Но, анализата од 2016 година која разгледа 34 студии покажа дека возрасните кои земале околу 368 mg магнезиум (во додаток) три месеци забележале намалување на крвниот притисок. Разговарајте со вашиот лекар пред да почнете да го користите и дотогаш можете да го добивате преку храна, како што се бадеми или семиња.

НАМАЛЕТЕ ГО ВНЕСОТ НА КОМПИРИ

Ако замените една порција компири дневно со храна што не содржи скроб, можете да го намалите ризикот од хипертензија за 7 проценти, се вели во студијата. Компирите се богати со калиум, за кој е познато дека го намалува крвниот притисок, но може да влијае и на нивото на шеќер во крвта, што може да доведе до дополнителни проблеми. Наместо компири, можете да користите брокула.

СЛУШАЈТЕ КЛАСИЧНА МУЗИКА

За едно холандско истражување, од 120 учесници беше побарано да слушаат класична музика, како што се Штраус и Моцарт, Аба, или да седат во тишина 25 минути. Оние кои слушаа класична музика забележаа дека има намалување на нивото на крвниот притисок, ABBA не даде никакви резултати. Експертите веруваат дека може да се работи за ритамот на класичната музика и недостатокот на текст, а сето тоа може да го смири мозокот. Затоа, танцувајте валцер за понизок крвен притисок.

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име