Дома Твој готвач Едноставен колач со лимон: Мек и сочен – десерт што го сакаме!

Едноставен колач со лимон: Мек и сочен – десерт што го сакаме!

988
0

Едноставен колач со лимон: Мек и сочен – десерт што го сакаме!

Колачот со лимон е совршен избор за сите љубители на освежителни и лесни десерти. Овој сочен и воздушен бисквит го носи вкусот на летото на секој залак, без оглед на годишното време. Неговиот богат вкус и арома на лимон најдобро се изразува кога се подготвува со локални и неисцедени лимони, кои му даваат природна свежина.

За да направите совршен пандишпан, секогаш користете состојки на собна температура кои рамномерно ќе се соединат и ќе создадат воздушеста текстура. Исто така, важно е да го прилагодите времето на печење на големината на тавата во која ја печете тортата, како и фактот дека секоја рерна е различна. Последниот, но не и најмалку важен совет е секогаш да ги исечете пандишпанот откако ќе се изладат, бидејќи подобро ќе ја задржат својата сочност.

Состојки:

200 гр мазно брашно

150 гр шеќер

1 прашок за пециво (10 гр)

прстофат сол

3 јајца

150 гр грчки јогурт

100 мл растително масло

сок и рендана кора од 2 неисцедени лимони

1 лажичка екстракт од ванила

Подготовка:

Загрејте ја рерната на 180 °C и намачкајте го и набрашнете калап за колачи или обложете го со хартија за печење.

Во поголем сад измешајте ги брашното, прашокот за пециво и прстофат сол.

Во друг сад измешајте ги јајцата и шеќерот додека смесата не стане лесна и пенеста.

Додадете јогурт, масло, сок и кора од лимон и екстракт од ванила. Мешајте додека не се соединат сите состојки.

Постепено додавајте ги сувите состојки во смесата со влажни состојки, мешајте додека не добиете изедначена смеса.

Истурете ја смесата во подготвениот калап и рамномерно распоредете ја.

Печете во загреана рерна 30 до 35 минути или додека чепкалка за заби вметната во центарот на колачот не излезе чиста.

Извадете ја тортата од рерна и оставете ја да се излади во тавата околу 10 минути, а потоа посипете ја со шеќер во прав за декорација.

Оставете го колачот целосно да се излади пред да го исечете и послужите.

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име