Дома Живот Една храна што треба да ја исфрлите за да се ослободите од...

Една храна што треба да ја исфрлите за да се ослободите од салото на стомакот!

711
0


Маснотиите во стомакот се поопасни од другите масти што се наоѓаат во организмот. Според истражувањето, ова е најштетниот вид маснотии.

Стомачните масти можат да го зголемат ризикот од кардиоваскуларни болести, срцев удар, мозочен удар, па дури и отпорност на инсулин. Иако вежбањето е еден од најдобрите начини да се ослободите од салото на стомакот, диетата игра голема улога во тоа.

Здравата исхрана може да спречи натрупување на маснотии во стомакот, а јадењето одредена храна може да го охрабри. Една храна, за која истражувањата велат дека е тесно поврзана со создавање маснотии во стомакот е – бел леб. Токму тој треба да се откажете ако сакате да се ослободите од салото на стомакот.

Студија спроведена од Универзитетот Тафтс ја следеше диетата на 459 средовечни луѓе во период од две години. Оние кои јадеа класични американски јадења со месо и компири добија најмногу тежина, но тежината беше рамномерно распоредена. Оние кои јаделе најмногу бел леб добиле и најмногу маснотии во стомакот.

Друго истражување, од друга страна, покажа дека луѓето добиваат помалку тежина кога ја намалуваат потрошувачката на бел леб и дека се на медитеранска диета.

Белиот леб има многу калории и едноставни јаглехидрати и висок гликемиски индекс. Таквата храна не одржува сити долго и може да биде причина за прејадување и дебелеење. Сепак, фактот дека белиот леб е нездрав не значи дека сите видови леб се лоши. Оние направени од интегрални житарки всушност се поврзани со губење на маснотии во стомакот ако се јадат во комбинација со урамнотежена исхрана, пишува eatthis.com

Претходна објаваКако да ги натерате мажите да се грижат за своето здравје
Следна објава9 изненадувачки причини зошто може да имате лош здив?

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име