Дома Здравје ЕДНА ГОДИНА ЈАДЕЛ САМО РИБА: А потоа отиде и истражуваше, резултатите го...

ЕДНА ГОДИНА ЈАДЕЛ САМО РИБА: А потоа отиде и истражуваше, резултатите го изненадија

732
0

ЕДНА ГОДИНА ЈАДЕЛ САМО РИБА: А потоа отиде и истражуваше, резултатите го изненадија

По еден ваков тежок предизвик, веруваме дека рибата уште долго нема да биде во неговата чинија.

За потребите на неговиот документарен филм „Риба на мојата чинија“, Пол одлучил една година да јаде само производи од риба и да го тестира своето тело по овој предизвик.

Во овој документарец тој сакал да испита дали рибата навистина има толку позитивно влијание врз човечкото тело.

Според некои истражувања спроведени во последните неколку години, се покажало дека соединенијата на омега 3 киселината имаат позитивно влијание на холестеролот, го намалуваат ризикот од срцев удар, ја намалуваат депресијата, го подобруваат сонот, а рибата е дефинитивно најголемиот извор на овие киселини. .

Пол најмногу се фокусираше на тоа и сакаше еднаш засекогаш да стави крај на прашањето „Дали рибата е здрава“.

Пол вели дека ова не била лесна задача. Иако сака да јаде риба, не е навикнат да ја јаде секој ден и за сите три оброци. Една година е долг временски период, а рибата знае да и здосади. Сепак, Пол успеа да го добие овој предизвик и по една година отиде на преглед.

Неговите резултати беа непроменети , а единственото нешто што беше негативно беше неговиот крвен притисок, кој беше покачен. Проблемот настанал и со зголемувањето на живата во организмот, што влијаело на неговата меморија и видот.

Сепак, резултатите не биле толку лоши и Пол вели дека се чувствувал одлично и имал многу енергија и во таа година никогаш не се разболел ниту настинал. И медицинските експерти подоцна се осврнаа на истражувањето на Пол и дојдоа до следниот заклучок:

Рибата не е штетна, но е многу корисна за организмот, но само кога се консумира во умерени количини. Сè што е претерано има тенденција да ја загрози состојбата на организмот. Омега 3 киселините, цинкот, железото и другите минерали и витамини во рибата се неопходни за здрав живот, но малите количини жива се знак дека не треба често да јадете риба.

Совршената мерка е еднаш или двапати неделно. На овој начин ќе му обезбедите на вашето тело се што ви треба и во потребните количини, пренесува Luftika.rs.

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име