Дома Здравје ЕДЕН СЕ КОРИСТИ СО ВЕКОВИ: 3 ефективни руски еликсири за чистење на...

ЕДЕН СЕ КОРИСТИ СО ВЕКОВИ: 3 ефективни руски еликсири за чистење на црниот дроб

762
0

ЕДЕН СЕ КОРИСТИ СО ВЕКОВИ: 3 ефективни руски еликсири за чистење на црниот дроб

И покрај развојот на класичната медицина, 70 отсто од Русите сè уште веруваат во традиционалната медицина и се однесуваат себеси како нивните предци. Имаат природен лек за секоја болест, а овој пат ви откриваме три руски еликсири за чистење на црниот дроб.

  1. Лушпата од овес го чисти црниот дроб

Сомелете 4,5 лажици овес во мелница за кафе. Овесниот прав прелијте го со литар зовриена вода и оставете го да отстои преку ноќ, најмалку 12 часа. Пијте по една до две шолји од овој еликсир дневно, еден час пред јадење, точно два месеци.

  1. Еликсир од манастирот

Овој лек често се користи во руските манастири, а терапијата се спроведува од 21 до 30 дена. За подготовка ви се потребни 10 суви кајсии, 1 литар вода и голем сад. Напитокот се подготвува така што сувите кајсии се ставаат во литар зовриена вода да отстојат преку ноќ. Пола чаша (1 дл) испијте се на празен стомак, а остатокот искористете го во текот на денот.

  1. Ѓумбир, масло од ким и лук – добитна комбинација

Потребни ви се: 6 лимони, 3 грејпфрути, корен од ѓумбир 9-10 см (или пет лажици ѓумбир во прав), 4 чешниња лук, неколку листови свежо нане (може да користите и силен чај 2 dcl со три кесички), половина литар чиста зовриена вода, 3 лажици ленено масло, една лажичка ким во прав.

Подготовка

Исцедете ги сокот од лимон и грејпфрут во сад. Чајот од ѓумбир, лук и нане ставете ги во блендер и убаво изблендирајте ги. Процедете ја оваа смеса и измешајте го сокот (од ѓумбир и лук) со сок од лимон и грејпфрут, додадете вода, ким и ленено масло. Добро измешајте сè додека не стане компактно. Сокот пијте го во текот на денот додека е свеж. Пијте го сокот на празен стомак. Сокот се препорачува секогаш кога е можно за сите луѓе, особено за оние кои консумираат многу алкохолни пијалоци, газирани пијалоци, масти и слатки. Луѓето кои веќе имаат болести или индикации за заболување на црниот дроб треба да го земаат сокот 2-3 пати неделно додека резултатите не покажат подобрување на состојбата на црниот дроб.

Секако за секоја одлука за користење традиционална медицина најдобро е да се консултирате со вашиот матичен лекар.

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име