Дома Health Еден од највредните лекови од природата – Коприва…

Еден од највредните лекови од природата – Коприва…

452
0

Копривата цвета од пролет до есен, а ние обично ја користиме во форма на чај за да го зачуваме и подобриме нашето здравје .

Експертите ја нарекуваат копривата „сеasantак“.
Навидум незабележителна, таа е всушност неизмерно вредна и е една од најкорисните лековити растенија. Нејзините нутритивни придобивки се почесто се потврдуваат.

Ако одлучите сами да ја соберете оваа многу распространета билја, немојте да ја собирате покрај автопати или на други места каде што постои ризик од загадување, задолжително носете ракавици. Како што е познато, лисјата и стебленцата на копривата се покриени со сјај, што ги прави многу непријатно да се допираат затоа што истураат остар сок на кожата, кој потоа гори. Ова е причината зошто копривата го добила своето име и „ѓаволскиот лист“, но секако со ангелска акција.

Придобивките од копривата се навистина многубројни и се познати уште од античко време , а ние ќе ви претставиме десет од нив.

 1. Го чисти телото од токсини
  Многубројните корисни хранливи состојки што ги содржи, ја прават копривата совршено растение за чистење на телото од токсини, на нежен и безбеден начин. Копривата има и диуретично дејство, што дополнително го подобрува прочистувањето на организмот. Исто така, го подобрува искористувањето на хранливите материи во телото и осигурува дека дигестивниот систем работи правилно, спречувајќи таложење на токсини. Покрај тоа, ја подобрува работата на лимфниот систем помагајќи му на телото да се ослободи од вишокот токсини и во бубрезите.
 2. Помага во бременоста
  Копривата често се препорачува за жени кои имаат многу болно породување и може да спречи прекумерно крварење затоа што делува како коагулант. Понатаму, копривата ќе го зголеми производството на млеко и ќе ја олесни лактацијата. Експертите ја ставаат копривата на списокот на корисни лековити билки во бременоста и за време на породувањето.
 3. Помага при менструалниот циклус
  Копривата има многу активни компоненти кои позитивно влијаат на здравјето на жените. Ублажува грчеви и надуеност кај ПМС и може да го намали изобилството на крварење. За жените кои поминуваат низ менопауза, копривата може да ги олесни промените што се случуваат во телото и да делува заживувачки, што ќе ги направи хормоналните „турбуленции“ поподносливи.
 4. Ја подобрува циркулацијата
  Поради комбинацијата на витамин Ц и железна коприва е одличен стимулатор за производство на црвени крвни клетки. Витаминот Ц ја подобрува апсорпцијата на железо, клучна компонента на хемоглобинот. Со зголемување на бројот на црвени крвни клетки и подобрување на циркулацијата. Екстремитетите на телото добиваат доволно кислород потребен за да се подигне нивото на енергија што ни е потребно за секојдневно функционирање. Од истата причина, копривата често се препорачува за намалување на заморот и лекување на анемија, чии симптоми вклучуваат општа мускулна слабост, исцрпеност, когнитивни тешкотии и главоболки.
 5. Спречува појава на камења во бубрезите
  Копривата е добро познат диуретик, но влијае и на бубрезите на друг начин – може да помогне во разградување на камењата во бубрезите и жолчката. На овој начин, може да се спречи влошување на симптомите и хируршко отстранување на камења. Како моќен отстранувач на токсини, копривата штити од инфекција на бубрезите и прекумерно задржување на течности. Добра е за инфекции на уринарниот тракт, така што се користи и за воспаление на мочниот меур .
 6. Има антиинфламаторно дејство
  Меѓу другото, во услови како што се ревматоиден артритис и хронична болка во мускулите.
 7. Ги зајакнува коските
  Еден од важните минерали што се наоѓаат во копривата е бор, елемент кој помага да се задржи калциумот во коските, што значи дека копривата може да помогне во спречување на остеопороза. На тоа додадете ја можноста на копривата да регулира хормони во телото, што исто така помага во одржување на здрави коски.
 8. Помага при проблеми со дишењето
  Копривата е корисна и при ублажување на разни респираторни проблеми, вклучувајќи треска, астма и други сезонски форми на алергии. Исто така, одредени комбинации на екстракти од коприва можат значително да ги намалат алергиските реакции. Редовната употреба на чај од коприва во Австралија се користи со генерации за лекување на астма.
 9. Го штити здравјето на срцето
  По сите горенаведени, сосема е логично копривата да има корисен ефект врз здравјето на срцето. Истражувањата покажаа дека редовното консумирање на чај од коприва помага во намалување на систолниот крвен притисок и ги ублажува напнатоста и стресот во кардиоваскуларниот систем.
 10. Го подобрува изгледот на кожата
  Со примена на екстракти од коприва на кожата е докажано дека се намалуваат акните и може да се спречат бактериски инфекции. Благодарение на своето антиоксидативно дејство, промовира заздравување, го намалува појавувањето на лузни и дамки по акните и го намалува појавувањето на знаци на стареење, како што се брчките и старечките дамки.
Претходна објаваЗошто цинкот е важен минерал?
Следна објава5 причини зошто треба да започнете да вежбате…

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име