Дома Здравје Еве што се случува ако често јадете кикирики…

Еве што се случува ако често јадете кикирики…

1740
0

Постојат многу причини зошто треба да јадете кикирики и производи од кикирики, како путер или масло од кикирики, но една од најважните последици од нивното јадење е тоа што тие можат да ви помогнат да живеете подолго. Да, добро прочитавте. Кикириките се една од најхранливите намирници кои дури можат да ви го продолжат животот.

Кикириките се богати со здрави масти, протеини, влакна и содржат повеќе од 25 есенцијални хранливи материи, почнувајќи од витамини Б и есенцијални амино киселини до минерали како што се магнезиум, фосфор и калиум. Истражувањата покажаа дека биоактивните соединенија содржани во кикириките помагаат за здравјето на срцето и имаат бројни други придобивки за човечкото тело.

Кикириките се вистинска суперхрана! Имено, грст кикирики на вашата исхрана и дава околу 7 грама висококвалитетни растителни протеини, а богата е и со влакна, антиоксиданси и корисни фитонутриенти. Истражувањата покажаа дека готвењето или печењето на кикиритки го зголемува нивото на фитонутриенти, што ги прави уште поздрави.

Мастите во кикириките се првенствено мононезаситени и полинезаситени, за кои е познато дека помагаат во намалување на ризикот од срцеви заболувања. Здравствените институции, вклучително и Американското здружение за срце, препорачуваат јадење незаситени масти наместо заситени масти кои се наоѓаат во храната како путер, полномасни млечни производи и масното месо.

Кикириките се особено заситувачки и можат да помогнат во контролата на тежината, благодарение на тоа што се богати со влакна и протеини, кои помагаат во забавување на варењето за да се намали гладот ​​и да се зголеми ситоста после оброк, пишува Eat This.

Истражувањата покажуваат дека висококвалитетните протеини помагаат во регулирањето на хормоните на гладот, а влакната ја зголемуваат ситоста и помагаат во одржување на здрава тежина. Ова е веројатно причината зошто оние кои често уживаат во кикиритки и други јаткасти плодови имаат помала веројатност да бидат со прекумерна тежина или дебели, во споредба со луѓето кои не јадат кикирики или јаткасти плодови.

Студијата објавена во JAMA исто така покажа дека кикириките можат да ви помогнат да живеете подолг и поздрав живот. Истражувачите откриле дека учесниците во студијата кои пријавиле дека уживаат во кикиритки и други јаткасти плодови имале значително помала веројатност да умрат од која било причина – особено срцеви заболувања – за време на периодот на студијата. Една од главните придобивки од кикириките што беше наведена беше нивната достапност во споредба со јаткастите плодови.

Неколку други големи студии со илјадници учесници, исто така, заклучија дека кикириките, како дел од здравата исхрана, можат да ви помогнат да живеете подолго.

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име