Дома Живот Еве што предизвикува појава на акни на грбот

Еве што предизвикува појава на акни на грбот

1391
0


Експертите советуваат веднаш по вежбањето во теретана да се истуширате.

Причините за појава на акни на грбот може да се поделат во две групи:

Акните на грбот не се грижа само за тинејџерите. Според статистичките податоци, 80 отсто од населението на целата планета се соочило со овој проблем барем еднаш во животот. Доколку и вие самите си го ускратувате задоволството да носите фустан со заводливо деколте поради акни, обрнете внимание на советите на експертите.

Причините за појава на акни на грбот може да се поделат во две групи: неправилна нега на кожата и метаболички нарушувања. Друга причина за појава на акни може да бидат хормоналните промени и во тој случај треба да се консултирате со ендокринолог и гинеколог.

Дерматологот Кристи Кид (Кристи Кид), кој е запознаен со темата акни, е сигурен дека осипот може да биде предизвикан од регенератор за коса.

  • Факт е дека кога ја миете косата, дел од производот, сакале или не, останува на кожата на грбот и на тој начин ги затнува порите. Исто така, експертите советуваат да се истуширате веднаш по вежбањето во теретана. Потта што останува на кожата само предизвикува раст на бактерии, што подоцна може да доведе до појава на осип. Дома потрудете се да носите широка облека од природни материјали – изјави Кид.

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име