Дома Здравје Еве што прави само една шака кикирики дневно за вашето здравје

Еве што прави само една шака кикирики дневно за вашето здравје

449
0

Еве што прави само една шака кикирики дневно за вашето здравје

Ги јадеме постојано, а немаме поим колку се здрави: Еве што прави само една шака кикирики дневно за вашето здравје

Кикириката (arachis hypogaea) е мешункаст зеленчук со потекло од Јужна Америка. Богата е со протеини, витамини, минерали и антиоксиданси кои можат позитивно да влијаат на нашето здравје, вклучително и заштита од срцеви заболувања.

Освен што се печена или пржена ужина, кикириките се почесто се консумираат во вид на путер, а се произведува и масло од кикирики и брашно. Различна храна, како што се десерти, колачи, слатки, грицки и сосови не можат да се замислат без кикиритки.

Кикириките се богати со протеини, масти и различни здрави хранливи материи. Истражувањата покажуваат дека може да биде дури и корисен за губење на тежината и е поврзан со намален ризик од срцеви заболувања. Кикириките се богати со масти и голем дел од светските приноси од ова растение, се користи за правење масло.

Содржината на маснотии се движи од 44 до 56 проценти, а главно е составена од моно и полинезаситени масти, од кои повеќето се составени од олеинска и линолна киселина.

Кикириките се исто така добар извор на протеини. Содржината на протеини се движи од 22 до 30 проценти, што го прави одличен извор на протеини од растително потекло

Најзастапените протеини во кикириките, арачинот и коначинот, можат да бидат силни алергени за некои луѓе, предизвикувајќи реакции опасни по живот.

Кога станува збор за јаглехидратите, ги има малку во кикириките – околу 13 до 16 проценти од вкупната тежина.

Бидејќи се ниски со јаглени хидрати и богати со протеини, масти и влакна, кикириките имаат многу низок гликемиски индекс, што всушност е мерка за тоа колку брзо јаглехидратите влегуваат во нашиот крвоток после оброк. Ова ги прави кикириките погодни за луѓе со дијабетес.

Витамини и минерали

Кикириките се одличен извор на различни витамини и минерали, меѓу кои и бакар, чиј недостаток во организмот може да има штетно влијание врз срцето. Содржи и ниацин, познат како витамин Б3, кој исто така е поврзан со намален ризик од срцеви заболувања.
Познат како витамин Б9 или фолна киселина, кој се наоѓа и во кикириките, тој е особено важен за време на бременоста. Кикириките се и цврст извор на манган и витамин Е, кој е моќен антиоксиданс.

Еден од витамините Б, тиамин, им помага на клетките на вашето тело да ги претворат јаглехидратите во енергија и е од суштинско значење за работата на срцето, мускулите и нервниот систем.

Кикириките се добар извор на фосфор, минерал кој игра важна улога во растот и одржувањето на здравјето на телесните ткива.

Кикириките исто така содржат магнезиум. Се смета дека е суштински минерал во исхраната со различни важни функции, бидејќи доволниот внес на магнезиум штити од срцеви заболувања.

Содржи различни билни соединенија. Тие вклучуваат антиоксиданси, како што се кумарин киселина и ресвератрол, како и антинутриенти како што е фитинската киселина.

Кикириките се широко проучувани за одржување на тежината. И покрај тоа што се богати со масти и калории, се чини дека кикириките не придонесуваат за зголемување на телесната тежина, пишува healthline.com.


Набљудувачките студии покажаа дека јадењето кикирики може да помогне да се одржи здрава тежина и да се намали ризикот од дебелина. Сите овие студии се опсервациски, што значи дека не можат да докажат каузалност. Сепак, една мала, шестмесечна студија на здрави жени сугерира дека кога другите извори на маснотии во исхраната со малку маснотии биле заменети со кикирики, тие изгубиле три килограми во тој период.

Друга студија покажа дека кога околу 90 грама кикирики биле додадени во дневната исхрана на здрави возрасни лица за осум недели, тие не се здебелиле – како што се очекуваше.

Различни фактори всушност ги прават кикириките храна за губење на тежината.

Кикириките го намалуваат внесот на храна со тоа што предизвикуваат ситост во поголема мера од другите вообичаени закуски, како што се оризовите колачи.

Исто така, кога цели кикирики не се џвакаат доволно добро, некои од нив може да поминат низ вашиот дигестивен систем без да се апсорбираат.

Високата содржина на протеини и мононезаситени масти во кикириките може да го зголеми согорувањето на калориите, а кикириките се извор на нерастворливи диетални влакна, што е поврзано со намален ризик од зголемување на телесната тежина.

Други здравствени придобивки од кикиритките

Покрај тоа што се храна за слабеење, кикириките се поврзуваат и со неколку други здравствени придобивки.

Срцевите заболувања се една од водечките причини за смрт во светот. Набљудувачките студии покажуваат дека јадењето кикирики, како и други видови јаткасти плодови, може да заштити од срцеви заболувања. Тие предности најверојатно се резултат на различни фактори.

Кикириките содржат бројни хранливи материи здрави за срцето, вклучувајќи магнезиум, ниацин, бакар, олеинска киселина и повеќе антиоксиданси, како што е ресвератрол.

Жолчните камења влијаат на приближно 10 до 25 проценти од возрасните во Соединетите држави, а две набљудувачки студии сугерираат дека честото консумирање кикирики може да го намали ризикот од жолчни камења и кај мажите и кај жените.

Има и неколку негативни страни на кикиритките, вклучувајќи потенцијална контаминација со афлатоксин и тешки алергиски реакции.

Бидејќи е богата со масти, оваа мешунка е калорична храна и не треба да се јаде прекумерно.

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име