Дома Здравје Еве кои чаеви се сметаат за најдобри за луѓето со висок крвен...

Еве кои чаеви се сметаат за најдобри за луѓето со висок крвен притисок

553
0

Еве кои чаеви се сметаат за најдобри за луѓето со висок крвен притисок

Високиот крвен притисок е всушност сериозна здравствена состојба која го зголемува ризикот од развој на срцеви, бубрези и многу други болести. Според Healthline, редовното пиење чај може да биде одличен начин за подобрување на вашето кардиоваскуларно здравје. Како што објаснуваат диететичарите, одредени видови чаеви можат да придонесат за намалување на покачениот крвен притисок, што е добра вест за сите оние кои имаат проблеми со неговата висина.

Благодарение на специфичните хранливи вредности што ги содржат, овие чаеви навистина можат да ни помогнат да го контролираме и одржуваме стабилното ниво на крвен притисок. Тоа се првенствено:

чај од хибискус
чај од камилица
зелен чај
чај од листови од малина
чај од бобинки од глог
Како што објаснуваат диететичарите, секој од овие чаеви може да помогне во проширувањето на нашите крвни садови, во голема мера да ја подобри циркулацијата на крвта и на тој начин да придонесе за намалување на крвниот притисок. Сепак, попатно нагласуваат дека не треба да се претера со нивното консумирање за да се избегнат несакани ефекти. Во просек, две шолји чај дневно може да помогнат во намалување на крвниот притисок со текот на времето.

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име