Дома Здравје Еве како правилно да го подготвите чајот од босилек и кои се...

Еве како правилно да го подготвите чајот од босилек и кои се здравствените придобивки

1778
0

Еве како правилно да го подготвите чајот од босилек и кои се здравствените придобивки

Доволно е босилекот да се натопи во шолја вода и да отстои одреден број минути.

Босилекот е билка која најчесто се користи како зачин. Меѓутоа, освен што ќе му даде одреден вкус на јадењето, може да се користи и на друг начин.
Ќе ги искористите неговите придобивки ако го подготвувате чајот на следниов начин:

Една лажица свеж или сув босилек потопете во шолја вода (200мл) и оставете да отстои 7-8 минути. После тоа е подготвено за консумирање – најчестите позитивни ефекти од ова растение се:

  • антиоксиданс
  • го подобрува варењето
  • го намалува стресот и анксиозноста
  • антимикробно дејство
  • ја подобрува работата на срцето и здравјето
  • го регулира шеќерот во крвта
  • го подобрува имунитетот

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име