Дома Здравје Еве како жолчката од јајце помага во лекувањето на тироидната жлезда

Еве како жолчката од јајце помага во лекувањето на тироидната жлезда

1841
0

Еве како жолчката од јајце помага во лекувањето на тироидната жлезда

Раните симптоми на тироидната жлезда се речиси незабележливи, така што дијагнозата во првата фаза е невозможна. Затоа, важно е да се грижите за исхраната и на тој начин да ги спречите болестите на тироидната жлезда.

Никогаш не смееме да се сомневаме во хранливата вредност на јајцата! Додавањето јајце во вашата секојдневна исхрана ќе го подобри здравјето на тироидната жлезда кај сите!

Тироидната жлезда е одговорна за состојбата на нервниот систем, психата, кардиоваскуларниот систем, гастроинтестиналниот тракт, репродуктивните органи и мускулно-скелетниот систем. Ако тироидната жлезда не работи, се јавуваат сериозни здравствени проблеми. Жените во четириесеттите најчесто страдаат од оваа болест!

Двата главни тироидни хормони, тријодотиронин (Т3) и тироксин (Т4) се составени од тирозин и јод. Т3 е биолошки активен хормон, додека Т4 останува неактивен додека не се претвори во Т3. Тироидната жлезда произведува и друг хормон, калцитонин, кој го одржува нормалното ниво на калциум, го активира минералниот метаболизам, го зачувува интегритетот на коскеното ткиво и ја забрзува неговата регенерација.

Доколку концентрацијата на овој хормон во крвта е поголема од дозволената вредност, тоа може да укажува на рак на жлездите, белите дробови, дојката, анемија и хиперплазија, пишува сајтот „brainum.ru“.

Раните симптоми на тироидната жлезда се речиси незабележливи, така што дијагнозата во првата фаза е невозможна. Затоа, важно е да се грижите за исхраната и на тој начин да ги спречите болестите на тироидната жлезда.

Придобивките од жолчката од јајце за тироидната жлезда

Жолчките ќе му обезбедат на телото :

Тирозин – тоа е амино киселина која се апсорбира од протеинската храна и се произведува во телото од друга амино киселина, фенилаланин. Тирозин – формула за добро расположение, ја елиминира анксиозноста и стравот, помага во борбата против стресот. Две пилешки јајца содржат 0,5 g тирозин и 0,7 g фенилаланин.

Јод – Недостатокот на јод е главната причина за нарушувања на развојот на мозокот кај децата. Секој од нас мора да има доволно количества јод за да може тироидната жлезда да произведува хормони. Една жолчка од јајце ќе му обезбеди на телото 12 mcg јод.

Селен

Околу 90% од хормоните кои се лачат од тироидната жлезда се состојат од Т4, кој се претвора во активен хормон Т3. Ова се должи на ензимите зависни од селен. Во овој случај, селенот може да го активира хормонот во Т3 и повторно да го инактивира во Т4.

Затоа селенот е толку важен за регулација на тироидните хормони. Едно јајце ќе му обезбеди на вашето тело 16 mg селен, што е 29% од препорачаната дневна доза.

Како што знаете, стресот ја уништува тироидната жлезда. Третманот со пилешки јајца е невообичаен, но ефикасен начин за надминување на болеста. Исто така, бидете свесни дека овој орган е во сложена врска со другите жлезди и биохемиските процеси. Нерамнотежата во кој било дел од системот може да влијае на овој систем.

Ако тироидната жлезда не работи правилно, задолжително консултирајте се со лекар пред да започнете сами со третман!

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име