Дома Живот Еве како да ја тестирате вашата рамнотежа за 30 секунди

Еве како да ја тестирате вашата рамнотежа за 30 секунди

658
0

Се прашувате колку е добар вашиот баланс? Оваа брза проценка ви покажува како да ја тестирате вашата рамнотежа за само 30 секунди. Тренерот Џастин Агустин, кралот на тренинзите за почетници споделува лесен начин да ги одредите вашите вештини за рамнотежа на скала од „потпросечно“ до „одлично“.


За почеток, најдете безбеден простор со добар килим, каде што можете да стоите. Обидете се да избегнете стоење во близина на стаклени маси, остар мебел за секој случај! Ако сте загрижени за вашата безбедност, чувајте пријател или член на семејството во близина за да можат да ви помогнат во случај на губење на рамнотежа.

Кога ќе ја пронајдете зоната за тестирање, застанете на едната нога, прекрстете ги рацете над градите и затворете ги очите. Можете да поставите тајмер или само да броите. „Обидете се да останете во оваа положба што е можно подолго, без да ги спуштате стапалата, без да ги прекрстувате рацете и, се разбира, без да ги отворите очите“, вели Агустин.

„Ако можете да издржите повеќе од 30 секунди, веројатно ќе издржите многу долго“, вели тој. „Тоа значи дека имате одлична рамнотежа. Но, што ако не стигнете до 30?


Еве го опсегот, за референца:

5 секунди: под просекот

10 секунди: просек

15 секунди: над просекот

20 секунди: многу добро

25 секунди: одлично

30 секунди: одлично

Помалку од 30 секунди сами по себе не се лоши, но во зависност од тоа каде сте со рамнотежа, можеби ќе сакате да работите на подобрување на вашиот резултат. На крајот на краиштата, подобрата рамнотежа може да доведе до полесни дневни движења, намален ризик од повреда и болка и подобрување на атлетизмот (да, подобро вежбање!). Ќе се движите низ животот поудобно и побезбедно; размислете да излезете од автомобилот, да одите по патеки или нерамни градски тротоари или да се држите за јавниот превоз.

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име