Дома Здравје Еве како да разликувате срцев удар од невралгија!

Еве како да разликувате срцев удар од невралгија!

1103
0

Симптомите на срцев удар и воспаление на меѓуребрените нерви често се многу слични, а еве како да ги разликувате…

Не секоја болка во градите е показател за проблеми со срцето. Непријатноста може да биде предизвикана од голем број други причини. Најчестите симптоми се поврзани со невралгија – оштетување на периферните нерви. Според лекарите, меѓуребрената невралгија обично започнува во пределот на грбот и се шири како појас кон предниот ѕид на градниот кош. Обично има постојана, досадна болка, со повремени напади на силна, зрачна болка. Овие непријатни симптоми можат да бидат постојани и да се појавуваат спорадично, во „напади“. Болката се влошува кога се обидувате да вдишите или издишите.

Рускиот кардиолог Анатолиј Федоров исто така објасни дека болката може да се прошири на раката, вратот, долниот дел на грбот или рамото. Во пределот каде што се наоѓа зафатениот нерв често се забележува дека кожата е побледа, а тој дел обилно вкочанет. Лекарот нагласи дека дури и лесните допири на паравертебралните точки (мускули кои го поддржуваат ‘рбетот) или меѓуребрените простори ја прават болката неподнослива.

Според кардиологот, невралгијата често се меша со срцев удар. Кај срцеви заболувања болката се јавува зад градната коска или малку налево. Се спушта до левата рака, до вратот, под сечилото на рамото, често до долната вилица. Но, во повеќето случаи, пациентот не може точно да одреди од каде доаѓа болката и кој дел е најзагрозен …

Болката е придружена со забрзано чукање на срцето, отежнато дишење, ладна пот, бледа кожа. Овие симптоми не исчезнуваат кога лицето е во мирување, што е суштинската разлика помеѓу срцевата болест и меѓуребрената невралгија.

„Непријатните сензации предизвикани, на пример, од срцев удар, можат да траат до 10-15 минути и не се ублажуваат со лекови. Ако болката е поврзана со ангина пекторис, нападот трае околу пет минути и исчезнува при земање нитроглицерин или свој.“ вели кардиологот.

При срцев удар, според Федоров, нитроглицеринот и сличните лекови многу му помагаат на пациентот. Во невралгија, овие лекови се бескорисни.

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име