Дома Твој готвач ДОМАШНИТЕ СЕ НАЈВКУСНИ: КНЕДЛИ СО СИРЕЊЕ И ГРИЗ

ДОМАШНИТЕ СЕ НАЈВКУСНИ: КНЕДЛИ СО СИРЕЊЕ И ГРИЗ

406
0

ДОМАШНИТЕ СЕ НАЈВКУСНИ: КНЕДЛИ СО СИРЕЊЕ И ГРИЗ

Состојки:

500 гр сирење,

7-8 лажици гриз,

4-5 лажици остро брашно,

4 јајца, прстофат сол,

малку шеќер.

Подготовка:

Соединете ги сите состојки и ставете го во фрижидер час до два.
Користете две лажици за да формирате кнедли и ставете ги во врела вода, малку посолена.
Количината на гриз и брашно зависи од тоа колку е исцедено сирењето. Најдобро е прво да пробате да ставите една кнедла во вода, а ако се распадне додадете брашно или гриз.
Кога ќе се сварат кнедлите ги вадиме и ги цедиме, па ги валкаме во презла кои сме ја пропржиле претходно на малку масло или путер.

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име