Дома Здравје Домашна купка за помош на проширени вени

Домашна купка за помош на проширени вени

474
0

Варикозните вени се една од честите последици од нарушувањата на циркулацијата. Во основа, тоа е покарактеристично за жените, но се јавува и кај мажите. Општо земено, проширените вени се истегнати вени кои ја менуваат формата кога протокот на крв е нарушен.

Појавата на проширени вени најчесто е предизвикана од неправилно функционирање на циркулаторниот систем, но има и други причини кои ја предизвикуваат болеста.

Бањи за стапала
Овој едноставен метод може да се користи секојдневно. Бањите за стапала не само што ја подобруваат циркулацијата на крвта, туку и опуштаат, го ублажуваат заморот на нозете, освежуваат, а исто така ја ублажуваат болката што може да ги придружува проширените вени. За ова најдобро одговара кофа или длабок мијалник.

Додадете морска сол и шолја јаболков оцет во топла вода и ставете ги стапалата во садот така што водата ќе дојде до вашите колена. Капете ги стапалата 20 минути, масирајте ги потколениците и стапалата.

Претходна објаваКако да го забавите стареењето
Следна објаваБорба против анемијата

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име