Дома Здравје Доктор тврди дека брзо ќе го изгубиме салото од стомакот доколку ги...

Доктор тврди дека брзо ќе го изгубиме салото од стомакот доколку ги почитуваме овие три правила

796
0

Доктор тврди дека брзо ќе го изгубиме салото од стомакот доколку ги почитуваме овие три правила

ДАЛИ сакаме да го подобриме изгледот на телото или да изгубиме килограми за долгорочно здравје, намалувањето на салото на стомакот може да не направи посреќни и позадоволни. Но, како да се постигне ова? За среќа, телевизискиот лекар Мајкл Мозли, кој го нарекуваат британскиот доктор Оз, ги има одговорите. Тој ги сподели своите три златни правила кои луѓето треба да ги почитуваат доколку сакаат да го намалат салото од стомакот.

  1. Јадете помалку шеќер

„За сериозно влијание врз салото на стомакот, намалувањето на внесот на шеќер е клучно. Изненадувачки број на „диететски“ грицки и пијалоци се богати со шеќер и се рекламираат како диетална храна бидејќи се со малку маснотии“, изјави д-р Мозли за Mirror. .

Тој советува да го ограничиме внесот на храна или пијалоци кои содржат повеќе од пет проценти шеќер на не повеќе од два пати неделно. Тој исто така вели дека ова вклучува смути и сокови, како и слатко овошје како ананас и манго.

Дополнително, преработената храна како бел леб, тестенини и чипс треба да ги замениме со киноа или кафеав ориз. „Две работи навистина ќе ве изненадат: количеството шеќер што сте го внеле несвесно и брзината со која салото од стомакот ќе почне да се топи откако ќе го исфрлите“, забележа тој.

  1. Постојано постење

Наизменичното постење се заснова на идејата да се јаде редовно одреден временски период, а потоа да се пости одреден временски период. д-р. Мозли забележува дека постот треба да содржи не повеќе од 800 калории.

„Не само што едноставно губите тежина со внесување помалку калории, туку вашето тело реагира на стресот од постот со зголемување на функцијата на хормоните за да се олесни губењето на тежината и согорувањето на мастите за енергија. Краткорочниот пост може да предизвика промени во телото кои го олеснуваат согорувањето на маснотиите. “, објасни тој.

  1. Правете тренинзи со висок интензитет

д-р. Мозли вели дека вежбањето е од витално значење поради многу различни причини. „Тоа е една од најдобрите работи што можете да ги направите за долг и здрав живот“, рече тој. Сепак, вреди да се спомене дека само вежбањето нема да биде доволно за да се ослободиме од тврдоглавите маснотии, но секако ни помага да го држиме под контрола.

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име