Дома Здравје Доктор: Намалете ги килограмите со додавање на овие пет намирници во вашата...

Доктор: Намалете ги килограмите со додавање на овие пет намирници во вашата исхрана

4105
0

Доктор: Намалете ги килограмите со додавање на овие пет намирници во вашата исхрана

ДОКТОР и водителот на Би-Би-Си, Мајкл Мозли, го популаризираше интермитентно постење и ја разви диетата Fast 800 која ги комбинира интермитентно постење и медитеранската исхрана. Сега сподели пет групи на храна што треба да ги консумираат сите што сакаат да ги ослабат вишокот килограми.

д-р. Мозли се колне во зеленчук без скроб, маслиново масло, полномасни млечни производи, јаткасти плодови и семки и посни протеини.

Омилениот зеленчук на Мозли се брокулата, спанаќот, карфиолот, краставицата и модар патлиџан бидејќи „содржат тони витамини, минерали и други важни хранливи материи како фитохемикалии“, за кои е докажано дека го намалуваат холестеролот и ризикот од дијабетес тип 2, додека го помагаат варењето.

“Маслиновото масло може да се користи како прелив за салата или сос. Содржи добри масти кои вклучуваат антиинфламаторни соединенија како олеинска киселина, омега-3 масни киселини и полифеноли. Овие супстанции се познати по тоа што ги намалуваат ефектите од депресијата и здравјето на цревата, како и дека го намалуваат ризикот од развој на кардиоваскуларни заболувања и го намалуваат крвниот притисок“, објасни тој.

Маслиновото масло треба да ги замени путерот, маргаринот и мајонезот
Студијата на Универзитетот Харвард од 2022 година покажа дека луѓето кои консумираат нешто повеќе од половина лажица маслиново масло дневно имаат 19 отсто помал ризик од смрт во текот на 28 години, во споредба со оние кои не консумираат.

„Маслиновото масло треба да ги замени путерот, маргаринот и мајонезот“, рекоа тогаш научниците.

Полномасните млечни производи, како грчкиот јогурт и млекото, се изненадување на листата на лекари. Всушност, упатствата препорачуваат обезмастено или обезмастено млеко, но д-р Мозли цврсто верува дека полномасното млеко е поздрава опција.

„Содржи повеќе есенцијални масни киселини како што се омега-3, високо ниво на протеини, витамин Б12 и јод, за кои е познато дека го забавуваат когнитивниот пад, ја намалуваат анксиозноста и депресијата, ги контролираат нивоата на енергија и ја подобруваат стапката на метаболизмот“, вели тој.

Списокот на Мозли вклучува и јаткасти плодови и семиња како бадеми, индиски ореви, лешници и ф’стаци и посни протеини како риба, мисирка, пилешки гради и тофу.

„Исхраната богата со посни протеини има многу здравствени придобивки: го намалува гладот, го намалува крвниот притисок, помага при контрола на телесната тежина, ја подобрува мускулната маса и сила и го намалува ризикот од остеопороза, бидејќи чистите протеини се одлични за здравјето на коските“, заклучува др. Мозли.

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име