Дома Здравје Докторот открива: Ова се симптомите на замастен црн дроб и совети што...

Докторот открива: Ова се симптомите на замастен црн дроб и совети што да правите

1430
0

Докторот открива: Ова се симптомите на замастен црн дроб и совети што да правите
Безалкохолната масна болест на црниот дроб е термин за голем број состојби предизвикани од таложење на маснотии во црниот дроб. Најчесто се јавува кај луѓе со прекумерна тежина

Замастен црн дроб во голема мера е последица на модерниот начин на живот, несоодветната исхрана и недоволната физичка активност. Безалкохолното масно заболување на црниот дроб е едно од најчестите нарушувања кај возрасните и децата. Состојбата не мора да биде придружена со сериозни проблеми, но таа е основа за појава на големо оштетување на црниот дроб. За да се избегнат компликации, третманот мора да се започне навреме.

Не е можно закрепнување преку ноќ
Експертите нагласуваат дека терапијата бара дисциплина од пациентот. Не е можно да се опорави преку ноќ, но можно е да се исчисти телото од супстанции кои предизвикуваат проблеми за една година.

„Третманот е првенствено насочен кон промена на начинот на исхрана и навики поврзани со исхраната, се советува умерена физичка активност, редовни лабораториски прегледи и проверка на состојбата преку ултразвук, скенер, магнет. Покрај терапијата, која ќе ја препише стручно лице, корисно е да се знае дека постојат алтернативни начини за чистење на замастен црн дроб, со користење на лековити растенија и лековити пијалоци“, изјави епидемиологот и билкар д-р Душан Вујновиќ.

Промената на вашата исхрана е првиот чекор

Проф. Д-р Момчило Матиќ предупреди дека секој што јаде јака, мрсна храна подолг временски период треба да направи тест на крвта за да провери дали нема несакани промени, а доколку лекарот препише може да направи чистење и детоксикација на црниот дроб.

Д-р Матиќ истакна дека по обилните оброци кои сите помалку или повеќе ги имавме претходните денови, треба да се ограничиме и да не претеруваме подолг период.

„Ако се опуштиме два-три дена, ништо нема да пропуштиме, меѓутоа, оние кои долго време јадат лоша храна треба да го исчистат и детоксикаираат црниот дроб“, вели д-р Матиќ.

Како што вели, добро е да пиете чај од глуварче доколку претерате со јаката храна, додавајќи дека е добро да му додадете и прополис, полен, ѓумбир во прав, цимет и лимон.

Треба да се пие наутро пред појадок на празен стомак, но пред тоа да се напие уште една чаша топла вода“, вели д-р Матиќ.

Препораките се како што следува:

  • намалете ја телесната тежина додека ја зголемувате физичката активност: три пати неделно по 45 минути за почеток
  • избегнувајте транс масти и рамномерно консумирајте заситени масти
  • вклучете во исхраната масло од маслиново, сусам и тиква
  • Конзумирајте сина риба, лен и чиа семиња, кои се добар извор на омега-3 масни киселини
  • Зголемете го внесот на влакна (интегрални житарки, зеленчук, семки)
  • избегнувајте или ограничете го внесот на шеќер.

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име