Дома Здравје Додадете само една состојка во вашето кафе и стомакот ќе ви се...

Додадете само една состојка во вашето кафе и стомакот ќе ви се заблагодари

14244
0

Додадете само една состојка во вашето кафе и стомакот ќе ви се заблагодари

Се поголем број истражувања и мрежа на експерти за здравје на цревата ја поддржуваат идејата дека кафето може да има корист за дигестивниот тракт.

„Полифенолите во кафето можат да ги хранат корисните цревни бактерии, поттикнувајќи го растот и активноста. Тие исто така можат да помогнат да се ограничи растот на „лошите“ бактерии, вели Џозеф Салхаб, д-р, гастроентеролог од Девенпорт.

Тој нагласи дека сите овие „придобивки“ може да се додадат со една лажичка какао во прав во шолја кафе. Кога станува збор за варењето, кафето и какаото имаат посебни придобивки.

Возрасните треба да се стремат кон 25 до 38 грама какао влакна дневно, што се постигнува со додавање на една или две лажици какао во прав во утринската шолја кафе.

Сепак, внимавајте да не пиете кафе на празен стомак, бидејќи тоа може да го поттикне лачењето на киселина во желудникот, а со тоа и стомачни болки. Затоа прво изедете нешто, а потоа испијте кафе, збогатено со една до две лажици какао.

Вашиот дигестивен тракт ќе ви се заблагодари.

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име