Дома Живот Додадете ги овие две состојки во утринското кафе, вашиот метаболизам ќе ви...

Додадете ги овие две состојки во утринското кафе, вашиот метаболизам ќе ви се заблагодари

5316
0

Додадете ги овие две состојки во утринското кафе, вашиот метаболизам ќе ви се заблагодари

КАФЕТО е омилен пијалок во кој уживаат многумина ширум светот. Се користи за почеток на денот, а се пие и после ручек. Освен што ќе не разбуди, кафето може да го поттикне и метаболизмот, но само ако му се додадат два зачини.

Цимет
Циметот е сестран зачин. Нејзините ароматични ноти можат да го подобрат вкусот на кафето, а студиите покажаа дека е корисно за зголемување на чувствителноста на инсулин и за подобрување на нивото на шеќер и холестерол во крвта, кои се клучни за губење на тежината и целокупното здравје.

„Циметот може да ја подобри чувствителноста на инсулин, дозволувајќи му на телото поефикасно да го регулира нивото на шеќер во крвта. Ова за возврат може да ја намали веројатноста за складирање маснотии и да ја промовира гликозата за енергија. Дополнително, циметот има термогено дејство, што значи дека може да ја зголеми стапката на метаболизам со зголемување на производството на топлина во телото по конзумирањето“, објасни нутриционистот Лиза Ричардс.

Куркума
Куркумата содржи активно соединение наречено куркумин, кое е предмет на истражување за неговата потенцијална улога во зајакнувањето на метаболизмот.

Диететичарот Шери Бергер објаснува: „Куркумата содржи соединение куркумин, кое е поврзано со подобрен обем на половината, индекс на телесна маса (БМИ) и тежина.

За подобра апсорпција на куркумин, клучно е да додадете прстофат црн пипер. Според некои истражувања, додавањето црн пипер во куркумата може да ја зголеми апсорпцијата на куркумин за повеќе од 2.000 проценти, пишува She Finds.

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име