Дома Живот Добитникот на Нобеловата награда за медицина даде инструкции како да се избегне...

Добитникот на Нобеловата награда за медицина даде инструкции како да се избегне каква било болест

31107
0

Добитникот на Нобеловата награда за медицина даде инструкции како да се избегне каква било болест

Добитник на Нобеловата награда за медицина, др. Елизабет Блекбурн даде прецизни упатства како да избегнете било каква болест, следете ги овие упатства и сте го намалиле ризикот од развој на дијабетес за 90%, а ризикот од срцев удар за 80%. Исто така, следејќи ги упатствата, го намалувате ризикот од мозочен удар за 50%, а ризикот од развој на рак за 33%.

Слушнете од д-р Елизабет Блекбурн, добитничка на Нобеловата награда за медицина во 2009 година, за тоа што ги предизвикува најстрашните болести и како да ги спречите.

За почеток, експертите велат дека генетските фактори се виновни за прераната смрт во 10-20 проценти од случаите. А што е со останатите 80 и 90 проценти?

„Тоа е вашата исхрана и начин на живот! Типичната исхрана на модерната личност е всушност главниот виновник за прераната смрт и хроничните болести. Со други зборови, долг и здрав живот е прашање на ваш избор“, вели д-р Блекбурн, австралиско-американски лекар, професор, научник и истражувач.

Што избираме секој ден?
Да размислиме, за многумина од нас одговорот нема да биде најповолен. Дали сте пушач? Дали спортувате? Дали престанувате да јадете кога веќе не сте гладни или јадете додека не го изедете сето тоа?

Ова се само дел од прашањата кои ги поставува д-р Блекбурн и вели дека следните правила се клучот за долг и здрав живот:

Престани да пушиш
Не се прејадувајте
Спортувајте најмалку половина час на ден (и одењето се брои)
Јадете здраво (повеќе овошје, зеленчук и цели зрна, намалете ја потрошувачката на месо)
Доколку веќе ги следите овие правила, д-р Блекбурн верува дека сте го намалиле ризикот од развој на дијабетес за 90 отсто, а ризикот од срцев удар за 80 отсто. Исто така, овој начин на живот го намалува ризикот од мозочен удар за 50 отсто, а ризикот од развој на рак за 33 отсто.

Откритие достојно за Нобеловата награда
„Во секоја клетка има 46 хромозоми. На врвот на секоја има мала „капа“, наречена теломер. Секој пат кога клетката се дели, мал дел од таа капа исчезнува. Кога теломерите целосно исчезнуваат, клетката умира“, објасни д-р Блекбурн (70), која во 2009 година ја доби Нобеловата награда за медицина за откривање теломери заедно со нејзиниот тим.

Имено, во текот на 5-годишното истражување откриле дека три месеци растителна исхрана со физичка активност може значително да го зголеми бројот на теломери. Исто така, истражувањата покажаа дека бројот на теломери кај оние кои не го промениле начинот на живот драстично и сосема очекувано се намалува со возраста.

Од кои болести најчесто умираат луѓето во современиот свет?
Ова се главните убијци:

Срцева болест
Алцхајмерова болест
Мозочен удар
Рак на белите дробови
Истражувањата покажаа дека менувањето на начинот на исхрана на оној препорачан од д-р Блекбурн драстично го намалува ризикот од гореспоменатите болести, како и дека дури и мала промена во исхраната, како што се намалување на внесот на месо и зголемување на внесот на зеленчук , носи значајни резултати.

Препорака за исхрана на д-р Блекбурн
Што треба да јадеме секој ден ако сакаме долг живот без болести?

  • Зелка (брокула, зелка, карфиол, бриселско зелје, ротквици, репа)
  • Зелен лиснат зеленчук (млада зелена салата, спанаќ, кисела зелка, блитва)

– Сезонски и друг зеленчук (аспарагус, цвекло, слатки пиперки, моркови, пченка, тиквички, лук, печурки, црвен кромид, тиква, грашок, компири, домати)

  • Мешунките и нивните производи (грав, соја, наут, леќа, тофу, хумус)
  • Бобинки (грозје, боровинки, цреши, малини)
  • Овошје (јаболка, кајсии, авокадо, банани, дињи, мандарини, смокви, грејпфрут, киви, лимони, лимети, манго, нектарини, портокали, праски, круши, ананас, сливи, калинки)
  • Семиња (особено ленено семе, по една лажица секој ден)
  • Јаткасти плодови (бадеми, кикирики, ореви)
  • Зачини (куркума, додадете четвртина лажичка секој ден на другите зачини што ги користите)
  • Храна со житарки од цело зрно
  • Вода (минимум 5 големи чаши дневно)

Заедно со оваа диета, воведете барем половина час умерена физичка активност секој ден и брзо ќе видите неверојатни резултати.

Не изгледа тешко – изборот на храна е навистина голем, а физичката активност се вбројува и како лесна прошетка.

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име