Дома Психолошки совети Дневни навики кои лошо влијаат на вашата психа

Дневни навики кои лошо влијаат на вашата психа

705
0

Ако не сте целосно задоволни со вашиот живот, треба да промените нешто.

Не мора да бидат големи работи и нагли промени, туку мали чекори кои постепено ќе почнат да влијаат на вашето расположение.

Не го прескокнувајте појадокот
Експертите постојано предупредуваат дека појадокот никогаш не треба да се прескокнува. Почетокот на денот и првиот оброк е многу важен. Истражувањата покажуваат дека децата кои редовно појадуваат имаат многу подобри резултати на училиште, особено во науката. Прескокнувањето на појадокот може да предизвика намалување на нивото на гликоза во крвта, што негативно влијае на функционирањето на мозокот.

Престани да се жалиш

За жал, повеќето луѓе ја трошат речиси целата своја животна енергија на постојано жалење. Сепак, вака привлекувате негативна енергија и продолжувате да паѓате во маѓепсан круг. Не грижете се однапред за работи што не можете да ги промените.

Вода
Хидратацијата е многу важна, но сепак многу луѓе пијат помалку од два литра вода дневно. Меѓутоа, човечкиот мозок се состои од 70-80 проценти вода. Покрај тоа, водата е одговорна за испорака на потребните материи до мозокот.

Недостаток на комуникација

Само 10 минути комуникација дневно ги зголемува менталните способности. Воопшто не е неопходно да излезете и да разговарате со првата личност што ќе ја видите, разговорот со пријател или член на семејството на телефон исто така го стимулира мозокот. Некои студии покажаа дека луѓето кои се поосамени и социјално изолирани имаат послаб имунолошки систем.

Претходна објаваДвојно побрзо пеглање со еден кујнски предмет
Следна објаваНајдобриот начин за перење патики во машина

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име