Дома Здравје Диететичар откри колку јајца треба да јадеме неделно за да ослабеме

Диететичар откри колку јајца треба да јадеме неделно за да ослабеме

3484
0

Диететичар откри колку јајца треба да јадеме неделно за да ослабеме

ЈАЈЦАТА се хранливи, богати со протеини и ниски калории, што ги прави одлична компонента на менито за слабеење. Според диететичарот Кери Ракстон, јајцата треба да бидат дел од исхраната поради нивните здравствени придобивки.

Во својата статија за списанието Nutrients, д-р Ракстон истакна дека јајцата се одлична храна за контрола на апетитот и здраво стареење.

„Умерениот внес од седум до 14 јајца неделно, во контекст на разновидна и урамнотежена исхрана, би бил корисен за повеќето луѓе, особено за промовирање на внесот на витамини, минерали и протеини, заштита на виталната мускулна маса и подобрување после оброкот ситост за да помогне во управувањето со тежината“, напиша таа.

Седум од девет клинички студии кои ги споредувале јајцата со други опции, како што се житарките, ги фаворизирале јајцата за намалување на апетитот, зголемување на ситоста и промовирање на помал вкупен внес на калории.

„Јајцата содржат повеќе од десет различни витамини и минерали и се богати со висококвалитетни протеини кои ги содржат сите девет есенцијални амино киселини, кои се градежни блокови потребни за поправка на телесните клетки и раст на мускулите“, вели д-р Ракстон.

Јајцата, исто така, придонесуваат со калиум, калциум, железо, јод, фолна киселина, витамин Д и растителни влакна, кои Европската управа за безбедност на храната (ЕФСА) ги истакна како хранливи материи што ги загрижуваат Европејците.

Тие се исто така еден од ретките природни извори на витамин Д, кој е клучен за имунолошкиот систем и здравјето на коските. Консумирањето јајца е исто така важно за бремените жени бидејќи содржат холин, кој е потребен за време на бременоста и раниот живот за да се поддржи оптималниот развој на мозокот, фолати, кои им се неопходни на мајките во раната бременост за да се спречат вродени дефекти кај доенчињата и јод, за нормален мозок развој на доенчиња.

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име