Дома Здравје Диететичар откри видови на пијалоци кои помагаат во регулирање и намалување на...

Диететичар откри видови на пијалоци кои помагаат во регулирање и намалување на крвниот притисок

2703
0

Диететичар откри видови на пијалоци кои помагаат во регулирање и намалување на крвниот притисок

Високиот крвен притисок или хипертензија погодува милиони луѓе ширум светот и значително влијае на развојот на кардиоваскуларни заболувања. Додека лековите и прилагодувањата на животниот стил се примарни решенија за справување со оваа состојба, она што го консумираме исто така може да има влијание. Земањето на одредени здрави пијалоци може да помогне во контролата на крвниот притисок.

Диететичарот Комал Малик за Health Shots издвои пет пијалоци кои благодарение на нивните придобивки можат да помогнат во намалување и регулирање на крвниот притисок.

Сок од јаболко

Сокот од јаболко е богат со полифеноли, особено флавоноиди кои придонесуваат за кардиоваскуларни придобивки. Флавоноидите помагаат да се релаксираат крвните садови, да се подобри функцијата на ендотелијата и да се регулира крвниот притисок. Исто така, поради високата содржина на калиум, овој сок може да помогне во балансирање на нивото на натриум во телото, што е важно за контрола на крвниот притисок.

Сок од цвекло

Студијата на Британската фондација за срце (BHF) од 2015 година на Универзитетот Квин Мери во Лондон покажа дека пиењето 250 мл шолја сок од цвекло дневно може потенцијално да го намали крвниот притисок кај луѓето со хипертензија, пренесува Health Shots. Диететичарот Комал Малик исто така го истакна позитивното влијание на цвеклото.

Диететичарот истакнува дека сокот од цвекло е „богат со азотен оксид, соединение кое ги шири крвните садови и помага во намалување на крвниот притисок“. Можете да измешате цвекло со вода, друго овошје и зеленчук за да добиете освежителен пијалок богат со хранливи материи.

Чај од хибискус

Чајот од хибискус е познат по своите антиоксиданси како што се антоцијани и флавоноиди. Овие антиоксиданси имаат способност да ги прошират крвните садови и да го намалат крвниот притисок. Како што известува Health Shots, прегледот на неколку студии од 2015 година покажува дека пиењето чај од хибискус може значително да го намали крвниот притисок.

Сок од калинка

Калинката не само што е одличен извор на хранливи материи како витамин Ц, калиум и фолна киселина, туку има и моќни антиинфламаторни својства. Неговата содржина на антиоксиданси, како што е антоцијанот, покажа силни антихипертензивни ефекти. Нутриционистот објаснува: „Редовното консумирање на сок од калинка може да помогне во намалување на крвниот притисок, подобрување на нивото на холестерол и намалување на оксидативниот стрес во телото“.

Зелен чај

Зелениот чај содржи антиоксиданси наречени катехини, за кои е откриено дека го намалуваат ризикот од хипертензија и го подобруваат здравјето на срцето. Ако се консумира редовно, зелениот чај може да помогне да се намали крвниот притисок на дијастолно и систолно ниво. Со цел да се максимизираат придобивките од зелениот чај, се препорачува да се пијат две до три шолји дневно.

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име