Дома Здравје Диететичарите објаснуваат зошто треба да јадеме семки од тиква секој ден

Диететичарите објаснуваат зошто треба да јадеме семки од тиква секој ден

393
0

Диететичарите објаснуваат зошто треба да јадеме семки од тиква секој ден

СООДВЕТ дека семките од тиква се богати со бројни хранливи вредности како што се здрави масти, магнезиум и цинк, диететичарите препорачуваат да ги јадеме што почесто. Според Healthline, редовното консумирање на овие семки има бројни придобивки за нашето здравје.

Тие се антиинфламаторни
Семките од тиква се богати со антиоксиданси кои можат да го намалат воспалението и да ги заштитат клетките на нашето тело од штетните слободни радикали. Поради оваа причина, јадењето храна богата со антиоксиданси, вклучително и семките од тиква, може да помогне во заштитата од многу болести. Исто така, студиите покажуваат дека тие имаат антиинфламаторно дејство.

Го намалуваат ризикот од рак
Многу студии сугерираат дека семките од тиква може да содржат растителни соединенија кои помагаат да се заштитат од развој на различни видови на рак. Всушност, една студија од 2012 година покажува дека редовното консумирање на овие семиња е поврзано со намален ризик од рак на дојка кај жените во постменопауза. Друга студија покажа дека семките од тиква имаат потенцијал да го забават ширењето на ракот на простата.

Тие го намалуваат крвниот притисок и нивото на шеќер
Со оглед на тоа дека семките од тиква се богати со магнезиум, редовното консумирање на оваа храна може да помогне во намалување на крвниот притисок и шеќерот во крвта. Имено, диететичарите објаснуваат колку здравите нивоа на магнезиум се важни за нашиот крвен притисок и нивото на шеќер во крвта.

Го подобруваат здравјето на срцето
Неколку студии покажаа дека редовното консумирање семки од тиква може да го намали нивото на холестерол, кој е еден од најголемите фактори за развој на срцеви заболувања. Затоа, луѓето кои јадат семки од тиква ќе имаат помал ризик од болести на срцето и крвните садови.

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име