Дома Здравје Диета со свеж зеленчук! Четири килограми помалку за еден месец (МЕНИ)

Диета со свеж зеленчук! Четири килограми помалку за еден месец (МЕНИ)

384
0

Диета со свеж зеленчук! Четири килограми помалку за еден месец (МЕНИ)

Седумдневното мени се заснова на свеж зеленчук и зготвен на пареа, но дозволени се и посно месо и млечни производи, интегрален леб и овошје.

Свежиот зеленчук е здрав, хранлив и не дебелее. Со диета базирана на зеленчук, која уште се нарекува и „ диета за салата “, за еден месец можете да изгубите четири килограми, а да ги регулирате и проблемите со варењето.


Зеленчукот е богат со влакна, кои ја олеснуваат работата на цревата и го поттикнуваат слабеењето бидејќи ја забавуваат апсорпцијата на шеќерот.

Диетата со салата трае четири недели и има прецизно седумдневно мени кое треба да го следите. Просечно дневно се трошат околу 1.300 калории, а освен зеленчук, дозволени се и млечни производи со малку маснотии, риба, посно месо, овошје, цеден овошен сок и интегрален леб.


Може да користите морска сол, бидејќи содржи помалку натриум, а познато е дека натриумот ја задржува течноста што лошо се одразува на линијата, но и винскиот или јаболков оцет за облекување.

понеделник
Појадок: 2,5 дл млеко со три лажици мусли
Ужина: чаша сок од портокал
Ручек: салата со мешунки, 40 гр интегрален леб, 200 грама овошје
Вечера: зелена салата, 150 гр риба печена во фолија, 200 гр овошје

вторник
Појадок: 2,5 dl млеко, три парчиња интегрален тост Ужина: 200 гр овошје
Ручек: салата со пиперки, 200 гр овошје
Вечера: зелена салата или моркови, 50 гр варен интегрален ориз, 75 гр варен зеленчук за руска салата (морков, грашок , компири) со маслиново масло и 200 гр овошје


среда
Појадок: чаша јогурт со три лажици мусли Ужина: чаша сок од портокал
Ручек: 100 гр посно мелено месо, 200 гр компири, варено јајце, 70 гр интегрални тестенини, еден домат, 200 гр овошје
Вечера : салата од домати и краставици, 50 гр спанаќ на пареа, 200 гр овошје

четврток
Појадок: 2,5 дл млеко, четири парчиња интегрален тост
Ужина: 200 гр овошје
Ручек: 100 гр посно мелено месо, 200 гр компири, варено јајце, 40 гр интегрален леб, 200 гр овошје
Вечера: 50 гр говедско месо. печен зеленчук на скара (модар патлиџан, тиквички)


петок
Појадок: чаша јогурт со три лажици мусли
Ужина: чаша сок од портокал
Ручек: варен ориз, домати, 200 гр овошје
Вечера: салата од домати и краставици, 150 гр печена риба, печени модри патлиџани

сабота
Појадок: 2,5 дл млеко, три парчиња интегрален тост
Ужина: 200 гр овошје
Ручек: 100 гр грашок сварен во солена вода, краставица, 200 гр овошје
Вечера: суров зеленчук, супа од зеленчук со 30 гр мешунки и 30 гр. тестенини или ориз, 200 гр овошје

недела
Појадок: чаша јогурт, три парчиња интегрален тост Ужина: чаша сок од портокал
Ручек: 30 гр интегрални тестенини, домати, 50 гр грашок, 50 гр шунка или пршута, 200 гр овошна салата
Вечера: зелена салата , две тврдо варени јајца, варен зеленчук (спанаќ, карфиол), 200 гр овошје

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име