Дома Здравје Диета за крвен притисок: Нашиот нутриционист открива што треба да јадете…

Диета за крвен притисок: Нашиот нутриционист открива што треба да јадете…

653
0

Диета за крвен притисок: Нашиот нутриционист открива што треба да јадете за да ја држите вашата хипертензија под контрола.

Повеќе од три милиони луѓе во Србија имаат хипертензија, најраспространетата незаразна болест на современото човештво. Иако причината за оваа болест не е сосема јасна, факт е дека дебелината, пушењето, алкохолот и недостатокот на физичка активност ја влошуваат состојбата.

Затоа здравиот начин на живот, вклучително и правилната исхрана, мора да биде значаен дел од терапијата, како и превенцијата од оваа болест.

На пациентите со висок крвен притисок им е добро познато дека треба да избегнуваат натриум и сол кои го содржат овој елемент. Сепак, помалку е познато дека можеме да му помогнеме на организмот ако јадеме храна богата со калиум, како спанаќ, банани, јагоди, портокали, компири и домати. Препораката е да се консумираат 4.700 милиграми калиум дневно, што е речиси двојно повеќе отколку што консумираат повеќето од нас – вели Мирјана Јанковиќ, нутриционист.

Има значителен број докази за намалена инциденца на срцеви заболувања кај луѓето кои редовно јадат риба три пати неделно. Исто така, многу научници тврдат дека рибата може да помогне во намалување на високиот крвен притисок. Состојките одговорни за овие корисни ефекти се омега-3 масните киселини, кои се наоѓаат во скушата, лососот и туната.

Ако имате хипертензија, заборавете на сушено месо, супи од кесичка, конзервиран зеленчук. Наместо сол, користете зачини како магдонос, копар, целер. Внимавајте на подготовката на оброкот. Нема повеќе пржени, пржени, масни… Не смеете да јадете производи направени со прашок за пециво и сода бикарбона бидејќи тоа се алкалоиди кои го зголемуваат крвниот притисок – вели нашиот соговорник.

Воспалението на јајниците мора да се лекува: Ова се симптомите кои непогрешливо велат дека треба итно да посетите гинеколог


Студијата на научниците од Харвард покажа дека вегетаријанците имаат многу помала веројатност да имаат проблеми со хипертензија отколку луѓето кои јадат месо. Кога оние што јадат месо се префрлаат на вегетаријанска исхрана, нивниот крвен притисок опаѓа, а кога вегетаријанците почнуваат да јадат месо, нивниот крвен притисок се зголемува.


Хипертензијата се толкува како болест на лошиот начин на живот, па откажувањето од лошите навики се смета за најдобра превенција. Лекарите затоа го препорачуваат на сите, особено на лицата со предиспозиција за хипертензија.


Превенција на висок крвен притисок

Јадете млечни производи без маснотии најмалку два пати на ден

Јадете овошје или зеленчук четири пати на ден

Престани да пушиш

Спортувајте најмалку 30 минути дневно,4-7 пати неделно

Намалете го внесот на сол на половина кафена лажичка дневно, тоа е околу 2 гр

Обем на половината за жени до 88 cm, за мажи до 102 cm. Споменатите мерки за третман се исто така нефармаколошки мерки.
Доколку се следат, редовно се контролира притисокот и се зема пропишаната терапија, полесно се избегнуваат компликациите кои често ги предизвикува хипертензијата.

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име