Дома Живот Диетата на ПОЗНАТ НУРИЦИОНИСТ носи сигурни резултати:

Диетата на ПОЗНАТ НУРИЦИОНИСТ носи сигурни резултати:

705
0

Диетата на ПОЗНАТ НУРИЦИОНИСТ носи сигурни резултати: Не мора да се откажете од НИШТО, килограмите ќе исчезнат, а ГЛАВНАТА состојка е одлична за МОЗОКОТ.

Нутриционистот Мајк Мекинеса препорачува диета со мед која ќе ви помогне да изгубите тежина, без да ве принудува драстично да ја намалите храната. Идеален е за доведување на линијата до совршенство пред пролет и лето.

Славата на диетата со мед му припаѓа на нутриционистот Мајк Мекинс, кој го создал овој нутриционистички систем. Според Mcinnes, медот доведува до губење на тежината поради две причини, едната е физичка, а другата е психолошка.
На физичко ниво, медот го подобрува метаболизмот со зголемување на катаболизмот на липидите кои согоруваат маснотии. Наместо тоа, на психолошки план помага да не се сака слатка храна.

Колку килограми можете да изгубите за една недела?
Диетата со мед ви овозможува да изгубите околу еден и пол килограм неделно. Понекогаш повеќе. Да се ​​изгуби толку многу без да се откаже од слаткиот вкус и пред се, без потреба од броење калории, е една од најголемите предности на оваа диета.


Што се јаде во исхраната со мед?
Уште една силна страна на диетата со мед е фактот дека не смееме да се откажеме од речиси ништо. Покрај главните оброци, кои секогаш треба да бидат здрави, свежи и хранливи, дозволени се и грицки и десерти. Да, добро прочитавте – слатките се дозволени. Значи, не само мед, туку и десерти.


Десертите мора да се подготвуваат исклучиво со мед. Всушност, шеќерот треба целосно да се забрани, бидејќи повеќе дебелее отколку само маснотиите. Заборавете на рафинираните јаглехидрати.


За да се елиминира шеќерот, треба да се забранат и нерафинираните јаглехидрати. Тестенините, лебот и белиот ориз предизвикуваат скокови во гликозата во крвта, додека интегралните житарки обезбедуваат помалку шеќер во крвта, подобро метаболичко влијание и добра интестинална подвижност благодарение на нивната висока содржина на влакна.

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име