Дома Здравје Десет прехрамбени продукти со трансмасти

Десет прехрамбени продукти со трансмасти

654
0

Трансмастите се незаситени масти, но тие се структурно различни од вообичаените незаситени масти кои се наоѓаат природно во растителната храна. Значи, тие не треба да се изедначуваат. Бидејќи, иако вообичаените незаситени масти можат да имаат позитивен ефект врз здравјето, а некои од нив се неопходни за организмот, транс мастите имаат негативен ефект и не се неопходни во нашата исхрана.

Еве во кои прехрамбени продукти ги има најмногу:

  1. Маргарин ( и други преработени производи за мачкање)

2. Пакувана храна ( на пример, смеси за торта, готови кори за торта)

3. Супи, готови супи, на пример коцки за супа

4. Брза храна, (особени пржена храна)

5. Замрзната храна (на пример, замрзнати овошни и месни пити, вафли, пици, рибини крокети во презла)

6. Готова печена храна (особено комерцијални печени производи како торти и крофни)

7. Чипсови и крекери

8. Храна за појадок (жита, кафиња со ароми, сосови и преливи за салати)

9. Колачиња и бонбони (особено полнети со крем)

10. Додатоци и сосови (млечни кремови, ароматизирани кафиња, сосови и преливи за салати)

Претходна објаваЊујорк го добива својот прв „пловечки“ базен вреден 25 милиони долари
Следна објаваКонсумирањето на несолен сок од домати помага во намалување на крвниот притисок…

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име