Дома Твој готвач ДЕСЕРТ СО КОЈ РАСТЕЛЕ ГЕНЕРАЦИИ: Го обожаваше цела Југославија, а многу лесно...

ДЕСЕРТ СО КОЈ РАСТЕЛЕ ГЕНЕРАЦИИ: Го обожаваше цела Југославија, а многу лесно се подготвува

2559
0

ДЕСЕРТ СО КОЈ РАСТЕЛЕ ГЕНЕРАЦИИ: Го обожаваше цела Југославија, а многу лесно се подготвува

Ова се сите правила што треба да ги следите при подготовката.

Неопходно е:

4 јајца

кора од лимон

2 лажици шеќер

ванилин шеќер, 1 литар млеко

8 лажици гриз

Подготовка:

Јајцата се матат со шеќер, се додава гризот и сето нежно се меша со миксер. Плехот премачкајте го со масло и посипете го со брашно. Истурете го тестото во тавата и израмнете го. Печете 20 минути на 200 степени C

Истурете млеко во тенџере, додадете кора од лимон и ванилин шеќер, како и шеќер по желба, нека зоврие, па штом ќе се испече кохот нежно прелијте.

Оставете да се излади и впие. Кохот е добра кога стои исправено и малку млеко истекува во чинијата кога ќе се исече коцката. Ако ви се допаѓа таквата коцка кох, браво, научивте како да направите кох. Уживајте.

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име