Дома Твој готвач Десерт без грам шеќер идеален за дијабетичари

Десерт без грам шеќер идеален за дијабетичари

5676
0

Десерт без грам шеќер идеален за дијабетичари

Во овој рецепт, ќе истражиме како да направите вкусни домашни енергетски ролати богати со хранливи материи. Овие ролати не само што се вкусни, туку и преполни со природни состојки, нудејќи одлична комбинација на вкусови и есенцијални хранливи материи. Ајде да започнеме со изработка на овие прекрасни закуски чекор по чекор.

Состојки:

Урми: 100 g

Јаболка: 70 g

Сушена брусница: 45 g

Суво грозје: 50 g

Суви кајсии: 80 g

Семки од тиква: 50 g

Бадеми: 70 g

Печени индиски ореви: 75 g

Семе од сусам (зачувајте малку за украсување): 35 g

Ореви: 20 g

Семе од лен: 20 g

Чекори за подготовка:

Започнете со испирање на сувото овошје во ладна вода за да се отстранат сите конзерванси и да се активираат нивните хранливи материи. Потопете ги 15-20 минути.

Додека се потопени плодовите во вода, исечкајте ги бадемите и грубо исечкајте ги индиските ореви.

Лесно испечете ги семките од тиква и оревите во сува тава додека не добијат мирис за да го подобрите нивниот вкус.

По натопувањето, иситнете ги урмите и заедно со сувите кајсии исечкајте ги на ситни парчиња.

Во блендер измешајте ги натопените урми, јаболката, сувите брусница, сувото грозје и кајсиите. Блендирајте додека не се изедначи.

Измешајте ги исечените бадеми и печените индиски ореви во овошната мешавина за дополнителна текстура.

Промешајте го сусамот, чувајќи дел за украсување.

Додадете ги семките од тиква, оревите и семките од лен во смесата, зголемувајќи ја нејзината хранлива вредност и вкус.

Темелно измешајте ги сите состојки за да постигнете добро комбинирана текстура.

Обликувајте ја смесата во цилиндричен трупец (ролат)

Расукајте го трупецот во преостанатиот сусам за привлечна надворешна текстура.

Ставете го ролатот во фрижидер околу 2 часа за да се стегне.

Откако ќе се излади, исечете го ролатот.

Уживајте во вашиот домашен енергетски десерт без грам шеќер!

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име