Дома Здравје ДЕЛУВА 80% ПОБРЗО ОД ЛАКСАТИВИТЕ: Јадете го овој џем пред спиење и...

ДЕЛУВА 80% ПОБРЗО ОД ЛАКСАТИВИТЕ: Јадете го овој џем пред спиење и наутро ќе ја испразните целата содржина на цревата

975
0

ДЕЛУВА 80% ПОБРЗО ОД ЛАКСАТИВИТЕ: Јадете го овој џем пред спиење и наутро ќе ја испразните целата содржина на цревата

Овој џем се нарекува и болнички џем бидејќи бил тестиран на оние кои имале тешка форма на запек. Ефикасно е да се препише.

Ако затворот е табу тема за која нема да се отвори така лесно, вистината е дека тоа е вообичаен проблем.

А причините може да бидат премалку движење, стрес, лекови, некои витамини, премалку вода, но може да биде и несакан ефект на некоја друга болест.

Иако опстипацијата изгледа безопасно, не е така кога трае со месеци бидејќи личноста во тоа време не се чувствува удобно во својата кожа.

Се карактеризира со тешка дефекација, тврда столица. Според статистичките податоци, секој десетти човек има проблеми со тоа.

Запекот е важен за лекување не само поради болката, туку и поради тоа што отпадните материјали треба да се чуваат што е можно пократки.

Затоа е важно да пробате природни лекови, а џемот е меѓу најдобрите.

Пациентите со запек јаделе голема лажица џем дневно, што ја зголемувало фреквенцијата на нивното празнење.

Урмите имаат широк спектар на здравствени придобивки, поради што се сметаат за најздраво овошје.

Тие се извор на природни влакна кои се неопходни за функционирање на цревата. Природниот шеќер кој се наоѓа во урмите е совршена алтернатива на обичниот шеќер.

Лесно се вари и го намалуваат гладот. Според нивниот состав, урмите се природна мултивитаминска маса.

Анемичните пациенти треба да јадат урми, бидејќи тие се одличен извор на железо. 100 g урми содржат околу 0,90 железо.

Железото, како дел од хемоглобинот, ја одредува носивоста на кислородот во крвта. Урмите содржат калиум, кој е корисен за дијареа. Покрај тоа, тие помагаат да се обнови цревната флора.

Рецепт за џем од лаксатив

Компоненти:

– 150 гр урми (1 чаша)
– 150 гр сливи (1 чаша)
– 1,5 шолја зовриена вода

Подготовка:

Урмите и сливите исечкајте ги на парчиња. Ставете го во врела вода и варете додека не се згусне.

Добиената количина треба да биде за 20 порции. Овој џем е погоден за секого. Можете да го јадете сам, да го намачкате, да го додадете во житарките…

Сувите сливи имаат хранливо дејство, се препишуваат со децении.

Тие се богати со растителни влакна и сорбитол. Тие содржат 15 пати повеќе од него од другите овошја.

Сорбитолот е вид на шеќерен алкохол што може да го консумираат дијабетичарите. Се обработува многу бавно во цревата, што доведува до помека столица.

Тие се добар извор на природни влакна кои се неопходни за функционирање на цревата. Урмите според својот состав се природна мултивитаминска маса која може да ја користи секој.


Совети за постигнување редовна столица:

Пијте многу вода, јадете храна со повеќе влакна: овошје, зеленчук и избегнувајте лаксативи бидејќи постојат природни методи со кои можете да си помогнете. Избегнувајте млеко и кофеин.

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име