Дома Здравје Девет намирници кои иритираниот стомак добро ги поднесува

Девет намирници кои иритираниот стомак добро ги поднесува

1594
0

Нане – ако пиете чај од нане, ќе ви помогне при грчеви и гасови. Нането, исто така, го релаксира подрачјето на висока напнатост помеѓу хранопроводникот и желудникот, па може да предизвика металоиди кај некои луѓе. Ако често патите од киселини, чајот од камилица или сличен смирувачки билен чај треба да ви помогне. Избегнувајте гума за џвакање без шеќер, бидејќи вештачките засладувачи во неа можат да предизвикаат гасови, надуеност и подригнување.


Јогурт – обичниот незасладен јогурт е добар за стомачни грчеви и гасови, но неговите пробиотици помагаат и при антибиотска дијареа. Тоа е затоа што јогуртот внесува здрави стомачни бактерии во телото, кои исто така ја намалуваат болката во таа област.

Јаболков оцет – може да ги реши дигестивните проблеми ако се предизвикани од недостаток на киселина во желудникот, а бидејќи е доста јак, доволно е да помешате супена лажица со топла вода и да додадете малку мед. Јаболковиот оцет содржи и витамини Б и Ц.

Ориз – оризот е храна која лесно се вари и ја подобрува апсорпцијата на течности. Оризот, во случај на дијареа, може да ја врати столицата во нормална состојба, а помага и за непријатното чувство во стомакот благодарение на скробот кој се прилепува на слузницата на желудникот.

Ѓумбир – може да помогне при повраќање или гадење. Парчињата ѓумбир измешајте ги со врела вода и оставете ги да киснат неколку минути. Се разбира, можете едноставно да купите чај од ѓумбир.

Сок од алое – Алое Вера е растение кое се користи за ублажување на изгореници, но добро е и за киселини и други стомачни проблеми. Сокот од алое вера исто така ќе ги исфрли токсините од телото, но имајте на ум дека може да делува и како лаксатив, во зависност од количината што ја пиете.

Банани – без разлика дали сакате банани или не, ова овошје е добро за вознемирен стомак и за нормализирање на столицата во случај на дијареа. Бананите содржат и калиум, кој е многу корисен доколку некое време не сте можеле да јадете поради болест.

Анасон – има висока концентрација на антиоксиданси, а делува одлично кога страдате од гасови и исто така ги исфрла токсините од телото. Едноставно изедете половина лажичка семки од анасон или грицкајте свеж анасон кога страдате од надуеност.

Двопек – речиси и да нема смисла да се спомене тост бидејќи сите веќе го знаат, но сепак ќе го додадеме на списокот. Тостот е одличен кога имате стомачни проблеми. Намачкајте го со малку џем или мармалад и таквиот оброк нема да го вознемири желудникот, а на организмот ќе му го обезбеди потребниот шеќер и други хранливи материи.

Претходна објаваЕфектите на депресијата врз физичкото здравје – препознајте ги симптомите!
Следна објаваБрадавици

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име