Дома Здравје Две недели пиела јаболков оцет: Го излечила артритисот, воопшто не чувствува болка!(РЕЦЕПТ)

Две недели пиела јаболков оцет: Го излечила артритисот, воопшто не чувствува болка!(РЕЦЕПТ)

25603
0

Две недели пиела јаболков оцет: Го излечила артритисот, воопшто не чувствува болка!(РЕЦЕПТ)

Линда Фокнер е 50-годишна Британка на која и беше дијагностициран артритис во 2006 година. Болката најпрво почнала во рацете, а набрзо се префрлила на грбот и вратот, а состојбата од ден на ден се влошувала.

Со цел да ја ублажи болката од болните зглобови, таа пробала безброј третмани.

Таа проба сè, од додатоци за зајакнување на зглобовите како хондроитин, глукозамин и колаген до опасните стероиди и лекови против болки. Ниту еден третман или лек не и помогна на долг рок.

По краткотрајно олеснување, болката во зглобовите постојано се враќала. А потоа еден ден дознала за приказната за Сара Гал, која го излекувала артритисот користејќи пијалок направен од јаболков оцет и мед.

Решила сама да го проба, а јаболковиот оцет конечно и ја спасил болката.

Јаболков оцет за здравје на зглобовите

Со векови е познато дека оцетот има бројни позитивни фактори за целокупното човеково здравје. Меѓу другото, јаболковиот оцет се покажа како одлична алатка која го чува здравјето на зглобовите и коските.

Напитокот направен од јаболков оцет и мед е одлична комбинација која лекува артритис.

Двете намирници ја зголемуваат подвижноста на телото, ги штитат зглобовите и коските од расипување и го спречуваат воспалението.

Мешавина за третман на артритис

Состојки : 1 лажица јаболков оцет, 1 лажица суров мед, 1 чаша топла вода.

Подготовка : Измешајте 1 лажица јаболков оцет и 1 лажица суров мед во чаша топла вода.

Пијте два пати на ден. Линда ја пиеше оваа смеса секој ден, наутро и навечер. Веќе по 2 недели почувствува подобрување. Тоа беше прв пат од 2006 година да може да живее нормално – без болка.

Придобивките од јаболков оцет

Ја намалува болката во зглобовите – Болката во зглобовите може да биде предизвикана од недостаток на минерали, така што исхраната базирана на храна богата со овие хранливи материи помага при артритис.
Јаболковиот оцет е моќен природен лек за зглобовите бидејќи содржи многу минерали, како што се магнезиум, калциум, калиум и фосфор.
Ги зајакнува коските – Со оглед на тоа што содржи магнезиум, кој ја поттикнува апсорпцијата на калциум во телото, јаболковиот оцет ја зајакнува структурата на коските. Калиумот особено помага против калцификацијата, па затоа неговото внесување го намалува чувството на вкочанетост на зглобовите.
Ги спречува штетните ефекти на слободните радикали – Антиоксидансите и оцетната киселина ги блокираат ефектите на слободните радикали. Благодарение на ова, редовното консумирање на јаболков оцет може да спречи многу дегенеративни болести.
Го помага варењето и промовира детоксикација на телото – јаболковиот оцет го поттикнува варењето и апсорпцијата на хранливите материи, што е предуслов за здравје на зглобовите. Оцетната и јаболковата киселина, кои го сочинуваат јаболковиот оцет, го поттикнуваат испуштањето на токсините, односно детоксикацијата на телото.
Насобраните токсини во зглобовите се една од причините за артритис.

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име