Дома Живот Дали јадете овошје навечер? Еве зошто тоа не е добра идеја

Дали јадете овошје навечер? Еве зошто тоа не е добра идеја

1586
0

Навика која е пожелно да се прескокне

Овошјето му дава енергија на нашето тело и е одлична ужина. На крајот на краиштата, овошјето е суперхрана достапна на секој пазар и речиси во секоја продавница. А овошјето е навистина одличен избор во секое време од денот освен навечер. Зошто? Ова се причините зошто е подобро да го прескокнете навечер.

Овошјето не држи будни

Овошјето содржи многу овошен шеќер, кој уште се нарекува и фруктоза. Како едноставен шеќер (моносахарид), фруктозата е еден од јаглехидратите кои го стимулираат производството на маснотии во црниот дроб и не одржуваат будни навечер. Потребите за енергија се помали ноќе отколку во текот на денот, а јаглехидратите (како оние што се наоѓаат во овошјето) обезбедуваат телото да добие повеќе енергија. Ако имате чувствителен стомак, овошјето пред спиење може да предизвика и варење.

Алтернативна закуска

Ако не се препорачува јадење овошје навечер, тогаш што ни помага при варењето? Одговорот е едноставен, јогурт или млеко со малку овесна каша или мусли. Доколку сепак не сакате да останете без овошје навечер, изедете парче банана. Магнезиумот е добар за мускулите!

Нетолеранција на фруктоза

Имате грчеви во стомакот после јадење овошје или не се чувствувате добро? Тогаш можеби ви недостасува „транспортниот систем“ во вашето тело кој е одговорен за апсорпција на фруктоза. Ова значи дека имате нетолеранција на фруктоза. Ако е така, размислете да го намалите внесот на фруктоза или целосно да го елиминирате. Тестот за фруктоза е сличен на тестот за лактоза и може да го направи и лекар. Затоа, доколку забележите дека лошо реагирате на било каков вид овошје, консултирајте се со лекар и грижете се за вашето тело.

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име