Дома Health Дали страдате од грчеви во нозете?

Дали страдате од грчеви во нозете?

322
0

Дали страдате од грчеви во нозете?

Грчевите се предизвикани од контракција на мускулите и најчесто се појавуваат во нозете и стапалата, но може да се појават и на други делови од телото.

Бескорисни совети – истегнете ја, протресете ја ногата, масирајте… кога, рака на срце, цело време чувствуваме дека не можеме да се движиме бидејќи болката се засилува.

Оваа состојба може да трае од неколку секунди до дури неколку минути.

Може да настане, според експертот д-р Скот Харис, од порталот American Family Physician, како резултат на температурни промени, поради недоволно внесување вода, по долго стоење, поради недостаток на калциум и магнезиум, но исто така како резултат на сериозни болести како што се дијабетес, хипертензија, болести на респираторниот систем, но и депресија, верувале или не.

Некои студии покажаа дека грчеви може да се појават по земање одредени лекови за астма, како и кај бремени жени.

Во бројни истражувања се наведува дека дури 60 отсто од луѓето барем еднаш во животот го имале вакво искуство и дека најчесто се јавува кај лица постари од 50 години. Исто така, тие се јавуваат почесто во лето отколку во зима.

Превенција

Некои студии покажаа дека истегнувањето всушност помага. Има дури 59 проценти помали шанси да доживеете мускулен спазам во сон, ако редовно вежбате.

Исто така, важно е да внесете доволни количини на магнезиум во вашата исхрана (го има во грашокот, јаткастите плодови, интегралните житарки и лиснатиот зелен зеленчук), но и најефективниот – внесувањето на голема количина течност.

Исто така, треба да избегнувате алкохол, како и пијалоци со кофеин.

Што да направите кога ќе добиете грч

Одредени методи можат да ви помогнат полесно да ги пребродите непријатните симптоми. Топол туш или масирање на болен мускул помага (бидете упорни, без разлика колку ве боли).

Некој советува и ставање мраз, но со ова треба да бидете внимателни. Експертите не ја препорачуваат оваа метода доколку страдате од проширени вени или атеросклероза, а мразот никогаш не треба да се нанесува директно на кожата, туку преку крпа или крпа.

Лековите против болки помагаат, но не треба да ги земате сами.

Ако, пак, преферирате природни решенија, обидете се со ароматерапија. Одредени масла, како што се пеперминт или лаванда, можат да ви помогнат во борбата против грчевите. Целта на ароматерапијата е да ве опушти по напорниот ден, а со тоа и да ги опушти сите мускули во телото, пишуваат на порталот Превенција.

Четири причини зошто зелената салата треба да биде на вашата трпеза секој ден

Можете исто така да пробате различни гелови со ефект на ладење или загревање, во зависност од тоа што преферирате.

Кога ќе се појави грч, без разлика колку е непријатно, обидете се да ја исправите ногата, протресете ја и движете ја.

Важно е да се напомене дека мора да се јавите кај вашиот лекар доколку често се појавуваат грчеви, за да можете навремено да реагирате и да го најдете најдоброто решение за вашиот проблем.

Претходна објаваПалачинки со мајонез во тестото (рецепт)
Следна објаваВисокиот холестерол може да „удри“ по НОЗЕТЕ

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име