Дома Здравје Дали сте слушнале за витаминот П: Ова се неговите здравствени придобивки

Дали сте слушнале за витаминот П: Ова се неговите здравствени придобивки

645
0

Дали сте слушнале за витаминот П: Ова се неговите здравствени придобивки

Сигурно веќе сте слушнале за терминот „витамин П“, кој не штити од разни болести? Ако не, еве се што треба да знаете за овој релативно нов концепт во науката за исхрана.

„Витамин П“ се однесува на група биофлавоноиди, природни соединенија кои се наоѓаат во растенијата кои имаат антиоксидантни својства и бројни други здравствени придобивки.

Некои од познатите биофлавоноиди вклучуваат кверцетин, рутин и хесперидин и се наоѓаат во различни овошја, зеленчук и друга растителна храна. Овие врски обезбедуваат потенцијални здравствени придобивки, како што се:

Антиоксидантни својства: Биофлавоноидите делуваат како антиоксиданти, заштитувајќи ги клетките од оштетување што може да го предизвикаат слободните радикали. Овие својства придонесуваат за заштита на клеточните структури и зачувување на интегритетот на ДНК. Антиоксидансите играат важна улога во одржувањето на целокупното здравје и го намалуваат ризикот од хронични болести како што се срцеви заболувања, дијабетес и одредени видови на рак.

Антивоспалителни својства: Некои биофлавоноиди имаат антиинфламаторни својства кои можат да помогнат да се намали воспалението во телото, а со тоа да се намали ризикот од разни здравствени проблеми.

Здравје на срцето и крвните садови: Одредени биофлавоноиди, како што е кверцетинот, се испитани за нивниот потенцијал да го поддржат здравјето на срцето преку подобрување на функцијата на крвните садови, намалување на крвниот притисок и влијание врз метаболизмот на холестеролот. Храната богата со биофлавоноиди, како што се агрумите, бобинките и темнозелениот лиснат зеленчук, се поврзани со намален ризик од срцеви заболувања.

Поддршка на имунолошкиот систем: Се смета дека биофлавоноидите го поддржуваат имунолошкиот систем, помагајќи му на телото да се одбрани од инфекции и болести.

Олеснување од алергија: Кверцетинот особено се истражува за да помогне во управувањето со симптомите на алергија преку стабилизирање на клетките кои ослободуваат хистамин и други воспалителни медијатори одговорни за алергиски реакции.

Дополнително, биофлавоноидите играат улога во регулирањето на нивото на шеќер во крвта, што може да биде корисно за луѓето со дијабетес или со ризик од развој на дијабетес.

Храната богата со витамин П вклучува агруми, темно чоколадо, бобинки, јаболка, зелен чај, црвено вино и зелен лиснат зеленчук како кељ, спанаќ и брокула. Овие овошја и зеленчуци, особено црвените, сините и виолетовите, се богати со антоцијанидини кои даваат дополнителни здравствени придобивки, пишува Times Of India.

Имајќи го сето ова на ум, витаминот П има потенцијал да обезбеди бројни придобивки за вашето здравје, а вклучувањето на храна богата со овие биофлавоноиди во вашата исхрана може да помогне да се зачува и подобри вашето здравје.

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име