Дома Живот Дали сте постојано уморни кога ќе се вратите на работа? Причината може...

Дали сте постојано уморни кога ќе се вратите на работа? Причината може да биде ова

1930
0

Деноноќниот ритам е одговорен за вашето функционирање во текот на денот.

Колку пати сте си кажале дека сте уморни? Без разлика колку долго спиете, тоа не е доволно. Со завршувањето на летните и годишните одмори и враќањето на рутината можни се токму вакви проблеми, а зошто се случува тоа?

Причината за тоа може да биде вашиот деноноќен ритам, кој „ги вклучува сите физиолошки и психолошки промени, како и промени во индивидуалното однесување, поврзани со промената на денот и ноќта“. Претставува период од еден цел ден, трае околу 24 часа (истражувањето покажа дека кај 25% од луѓето трае нешто помалку од 24 часа, а кај 75% нешто подолго од 24 часа).

Деноноќниот ритам е регулиран со внатрешниот биолошки часовник, кој ги одредува основните физиолошки активности – обрасци на јадење и спиење, телесна температура, активност на мозочните бранови, производство на хормони и урина, ниво на шеќер во крвта, регенерација на нашите клетки.

Особено, ова стана голем проблем од почетокот на пандемијата КОВИД-19 што го зафати светот, а истражувањето на Филипс покажа дека од 13.000 возрасни испитаници во 13 земји, 70 отсто од нив доживеале нови предизвици со спиењето, а 60 отсто рекле дека пандемијата директно влијаела на нивната способност за добро спиење. Иако луѓето потоа често посегнуваат по нови перници, душеци, техники за релаксација – што било за подобрување на нивниот сон – причината можеби е само во деноноќниот ритам, внатрешниот часовник кој ви кажува кога да правите работи како што се јадете и спиете.

Тој ритам е одговорен за производството на хормонот наречен мелатонин кој го регулира сонот, а ние природно произведуваме мелатонин кој ни помага да заспиеме околу осум до 10 часа по максималната дневна изложеност на сонце, истакнува тој за Glamour. Д-р Линдзи Браунинг, психолог и невролог.

Значи, ако сте многу поспани на работа, или не се чувствувате уморни пред спиење, тоа веројатно се должи на неправилен деноноќен ритам, а еве неколку совети како да го поправите тоа:

Не го прескокнувајте појадокот
Телесниот часовник ви кажува кога треба да јадете. Ако го прескокнете појадокот, вашиот деноноќен ритам нема да знае во кое време од денот навистина е. Исто така, ако јадете среде ноќ, ритамот се сменил и мисли дека е утро. Затоа е исклучително важно вашите оброци да се распоредуваат во нормални интервали во текот на денот.

Движење/Прошетка
Ако работите на работа која вклучува седење пред компјутер, погрижете се да излезете надвор за време на паузите и да добиете малку сончева светлина бидејќи тоа е исклучително важно за одржување на редот на вашиот деноноќен ритам. Дури и краткото изложување на сончева светлина е одлично за вашето тело и здравје.

Не користете го мобилниот телефон пред спиење
Многупати е кажано, но навистина е важно – користењето електронски уреди пред спиење може сериозно да го оштети вашиот телесен часовник. Со гледање на екранот доцна навечер, очите се изложени на сина светлина, а потоа деноноќниот ритам добива информација дека е ден и престанува да произведува мелатонин – хормонот за спиење.

Претходна објаваДали сакате млечни производи? Оваа студија има добри вести за вас…
Следна објаваМоже ли лукот да спречи воспаление на синусите?

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име