Дома Здравје Дали одите премногу често во тоалет? Може да укаже на сериозни здравствени...

Дали одите премногу често во тоалет? Може да укаже на сериозни здравствени проблеми

430
0

Дали често имате нагон за мокрење и не можете да замислите да одите некаде каде што нема тоалет? Тоа може да биде последица на некои ваши навики или симптом на некој здравствен проблем, за кој ќе зборуваме повеќе во продолжение.

Постојат многу причини за чести одења во тоалетот. На некои од нив можете да влијаете на себе, додека други бараат помош од лекар. Задолжително посетете го доколку забележите нешто необично или се сомневате дека имате здравствен проблем.

Диуретици: кафе, некои чаеви и други пијалоци
Диуретиците може да ви ги препише вашиот лекар или можете сами да ги набавите од аптека кога треба да се ослободите од вишокот вода во вашето тело. Но, постојат некои намирници и пијалоци кои се однесуваат на ист начин; веројатно веќе знаете некои од нив кои ја предизвикуваат оваа реакција.

Многу луѓе мораат да одат во тоалет кратко време откако ќе испијат шолја кафе. Всушност, не е кафето тоа што ве тера да одите во тоалет, туку кофеинот. Затоа некои чаеви и пијалоци со кофеин како Кока-Кола имаат сличен ефект.

Премногу вода
Тоа е сосема логично, поради големата количина на испиена вода, по одредено време мора да одите во тоалет. Тоа е сосема природен одговор на телото, но колку често е премногу често? Ако одите во тоалет на секои 4 часа или малку почесто ако сте физички активни, нема за што да се грижите. Ако уринирате на секој час или два, можеби пиете премногу вода.

Дали имате запек?
Веројатно не сте размислувале за тоа, но запекот може да ве натера многу да одите во тоалет. Цревата се „сосед“ на мочниот меур во вашето тело. Кога имате запек, дистендираното црево врши притисок врз мочниот меур и уретрата, предизвикувајќи грчеви и иритација што прави да се чувствувате како да треба да одите во тоалет. Запекот може да предизвика слаб поток, прекинат поток или болно мокрење. Кај мажите, отежнато мокрење може да биде и показател за проблеми со простатата.

Дали вашиот мочен меур е преактивен?
Премногу активниот мочен меур обично се јавува во старост, а жените страдаат од оваа состојба почесто од мажите. Тоа е последица на намалувањето на мочниот меур, поради што луѓето кои го имаат овој проблем почесто уринираат. На долг рок, прекумерно активниот мочен меур може да доведе до голем број на заболувања, вклучително и инконтиненција.

Овој здравствен проблем можете сами да го спречите со набљудување која храна предизвикува контракција на вашиот мочен меур. Во принцип, ова се главно следниве намирници:

алкохол;
вештачки засладувачи:
кофеин;
чоколадо;
агруми;
тутунот.

Честото мокрење може да укаже на дијабетес
Кај дијабетес, телото не произведува инсулин или не може ефикасно да го користи. Поради ова, гликозата (која треба да се врзе за инсулинот) е во вашиот крвоток и патува до бубрезите, каде што се излачува. Бубрезите сфаќаат дека има премногу гликоза, па му кажуваат на телото дека им треба повеќе вода, што ја зголемува потребата за мокрење.

Извор: Aktivni.si

Претходна објаваЧаша млеко пред спиење: Ќе видите 5 промени во вашето тело
Следна објаваНајстариот турски рецепт АЈЛЕ ќе ве освои со брзината на подготовка и мекоста

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име