Дома Здравје Дали обожавате мајонез? Сериозни знаци дека треба да јадете помалку

Дали обожавате мајонез? Сериозни знаци дека треба да јадете помалку

324
0


Можеби е време малку да го намалите внесот на мајонез.

Малкумина посветуваат доволно внимание на сосовите кога е исхраната во прашање. Честопати не обрнуваме внимание на тоа колку точно сос, поточно мајонез се јаде на оброците. Затоа бројот на калории во еден оброк, на кој додаваме мајонез, се зголемува многу брзо без да сме свесни за тоа. Освен што е калоричен, мајонезот може да предизвика и некои други проблеми кои може да бидат знак дека треба да го исфрлите од исхраната.

Го зголемува нивото на шеќер во крвта
Шеќерот во крвта можеби нема да ви падне прво на ум кога ќе помислите на мајонез, но факт е дека тој има многу повеќе шеќер отколку што мислите. Една лажица има 1 грам шеќер ако јадете „нормална“ варијанта. Ако, од друга страна, ги изберете оние опции со помалку маснотии, количината на шеќер може да се зголеми до 4 грама по лажица. Затоа, намалете ја количината на мајонез што ја јадете.

Зголемување на притисокот
Мајонезот, ако има многу други преработени намирници, е богат со омега-6 масни киселини, кои можат да предизвикаат висок крвен притисок. Со високиот крвен притисок доаѓа и ризикот од згрутчување и срцев или мозочен удар.

Зголемување на телесната тежина
На сите им е јасно дека мајонезот не е нискокалорична храна, но колку е нездрав? Бидејќи претежно се состои од масло и е полн со маснотии, зборуваме за 10 грама масти по лажица. Освен тоа, само една лажица мајонез содржи речиси 100 калории, што е многу. Затоа, треба да внимавате колку мајонез јадете, бидејќи лесно е да се претера и да предизвикате несакано дебелеење.

Ризик од срцеви заболувања
А тоа се должи на маснотиите во мајонезот, но овој пат заситените масти. Една лажица мајонез содржи 1,6 грама заситени масти, и иако тоа не изгледа многу, колку луѓе всушност јадат само една лажица? Акумулацијата на заситени масти влијае на холестеролот, а со високиот холестерол доаѓа и ризикот од срцеви заболувања. Затоа, внимавајте колку мајонез јадете.

Главоболки, слабост и гадење
Зошто купувањето мајонез може да остане во фрижидер со месеци, а домашниот мајонез само неколку дена? Поради вештачките состојки. Тие можат да предизвикаат голем број на несакани ефекти како што се главоболки, слабост и гадење. Ова е дефинитивно добра причина да го исфрлите мајонезот од вашата исхрана или барем да почнете да правите домашен, пишува Eat this .

Претходна објаваТечен сапун или обичен? Кој е подобар?
Следна објава22 интересни факти за крвта

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име