Дома Живот Дали знаете кој е светскиот рекорд за неспиење? Колку долго може човек...

Дали знаете кој е светскиот рекорд за неспиење? Колку долго може човек да издржи без сон?

548
0

Дали знаете кој е светскиот рекорд за неспиење? Колку долго може човек да издржи без сон?

Често слушаме луѓе кои се жалат на недостаток на сон или лош сон. Теоретски, човечкото тело може да издржи одреден период без сон.


Ако по само една непроспиена ноќ сте целосно бескорисни тој ден, само замислете дека светскиот рекорд за неспиење е неверојатни 11 дена и 25 минути.


Недостатокот на сон е сериозен проблем
Сепак, важно е да се напомене дека тоа не значи дека лишувањето од сон е корисно. Напротив, недостатокот на сон е сериозен проблем. Дури и ако некој успее да остане буден со денови, тоа има негативни последици за неговото ментално и физичко здравје.

На пример, во 1959 година, радио водителот Питер Трип одлучил да го емитува своето шоу за неверојатни 201 час за да собере пари за добротворна организација. Веќе на третиот ден почна да доживува халуцинации, дури почна да ги пцуе луѓето околу него. Иако се опорави по завршувањето на експериментот, членовите на неговото семејство тврдеа дека тој никогаш повеќе не бил истиот човек.


А кога мислите дека не сте спиеле, тоа често не е точно
На интернет кружат приказни за луѓе кои тврдат дека воопшто не спијат или спијат само час или два во текот на ноќта. Консултантот за спиење д-р Кристофер Винтер тврди дека тоа не е точно.


„Многу луѓе веруваат дека не спијат, но вистината е дека спијат без да го сфатат тоа“, изјави тој за Men’s Health.

Д-р Винтер истакнува дека физички е невозможно да се остане буден со денови бидејќи мозокот на крајот ќе го принуди човекот да заспие.

Дали 37 степени е нормална телесна температура или живееме во заблуда?


„Моето лично искуство беше дека останав буден 48 часа и тоа воопшто не беше забавно“, вели тој.


Да се ​​одреди точно колку долго човек може да остане без сон е предизвик. Дури и Гинисовата книга на рекорди престана да ги документира ваквите обиди со цел да ги заштити луѓето од потенцијалните негативни ефекти врз нивното здравје.


Она што е сигурно е дека на просечен возрасен човек му требаат седум до девет часа сон. Доколку имате проблеми со несоница, се препорачува да пробате различни методи и техники кои можат да ви помогнат полесно да заспиете.

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име