Дома Интересно Дали знаете како настанала безопсната игла: Стара е речиси два века, а...

Дали знаете како настанала безопсната игла: Стара е речиси два века, а сè уште има свое место во секое домаќинство

370
0

Пронаоѓачот го продал патентот за безопасна игла на човек што му должел 15 долари за 400 долари

Волтер Хант, размислувајќи како да врати долг од 15 долари, свиткал парче жица меѓу прстите. Во еден момент, по неколкучасовно извртување на жица, во пролетта 1849 година, овој њујоршки иноватор погледнал во склопот на жицата во рацете и сфатил дека пред себе има изум, едноставен и лесен за употреба, за секојдневна употреба.
Така е „родена оваа игла“, изум кој до ден денес остана популарен и со задоволство се користи на сите континенти. На 10 април 1849 година, Хант го патентирал својот мал уред, а потоа го продал овој патент за 400 долари на човек на кој му должи 15 долари. Овој пронаоѓач, инаку, бил познат по многуте пронајдоци, меѓу кои имало специјални ножеви и машина за шиење.

Безопасната настанала од обична игла, а од неа се разликувала по безбедносната, заштитна „капа“ на горниот дел, која штитела од случајно прободување со врвот на иглата. Овој уред се покажа како одличен за поврзување на најразлични видови облека – од здолништа и панталони, како замена за копчиња и патенти, а долго време се користеше и како „држач“ за пелени. Направен е од разни метали и во најразновидни големини, а во 19 и 20 век бил исклучително популарен, па здолништата и фустаните тешко можеле да се замислат без него.

Долго време се користи како незаменлив моден детал направен од скапи материјали, како злато, и украсен со вреден накит.

Дури и пред изумот на Волтер Хант, луѓето бараа уред за спојување на две парчиња ткаенина. Античките Грци и Сицилијанци биле особено упорни во нивните обиди. Нивните пронајдоци беа значително поголеми од денешната, модерна верзија на оваа игла, но имаа и две големи недостатоци – на врвот на овие уреди немаше заштитна обвивка, па неговата употреба често беше опасна и крајно болна, а на крајот жицата не беше свиткана. Ова секако значеше постојано паѓање од ткаенината и нејзино повторно прилагодување.


Во следните векови, многу пронаоѓачи се обидоа да го усовршат овој мал изум, но требаше да поминат многу векови пред да се создаде безопасната. И покрај драматичниот развој на модерната технологија, која со себе донесе неверојатен број на нови пронајдоци, иглата и денес често се користи и е во сопственост на речиси секое домаќинство.

Претходна објаваРецепт на денот: Џем од аронија без грам шеќер се подготвува многу брзо, а погоден е за дијабетичари и анемични
Следна објаваКои се симптомите на недостаток на витамин Б9?

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име