Дома Светски дестинации Дали знаете каде се најдобрите скијачки центри во Европа? На листата се...

Дали знаете каде се најдобрите скијачки центри во Европа? На листата се најде и Македонија како најевтина дестинација…

447
0Германскиот туристички портал Travelcircus секоја година анализира 120 скијачки центри во Европа, а резултатите за 2021 година покажуваат дека седум од единаесетте најдобри се наоѓаат на Алпите, додека најевтините аранжмани нудат Македонија и Украина.

Попова Шапка

Големи делови од Европа се претвораат во вистинска зимска магија во постудените месеци, а планините покриени со снег привлекуваат илјадници љубители на снегот во над 3.600 скијачки региони секоја година.

Поради големиот интерес, германскиот портал Travelcircus ги анализираше 120-те најголеми скијачки области во 30 европски земји, од Португалија до Русија и од Норвешка до Грција и ги спореди по петти пат.

Истражувањето опфати прашања како каде скијачите добиваат најмногу содржини за нивните пари, но и која скијачка патека е најфотогенична.

Најевтиниот скијачки одмор за зимата 2021/22. е во Страја, Романија . За 40 евра дневно со хотел, ски карта и опрема, понудата од оваа земја беше оценета најдобро.

Покрај овој романски ски-центар, има уште четири во Европа каде ски одмор чини помалку од 50 евра дневно. Со 46 и 47 евра дневно и Маврово-Заре Лазаревски и Попова Шапка во Македонија се прилично евтини во однос на конкуренцијата.

Маврово

Украина има два скијачки центри во категоријата „под 50 евра“: Високиј Вер – Жар Беркут (48 евра на ден) и планина Тројстан (49 евра на ден).

Апсолутен фаворит за најфотогенична локација е Матерхорн, кој се наоѓа на границата на Италија и Швајцарија. Волшебната скијачка област Зермат-Матерхорн и хаштагот #matterhorn може да се пофалат со неверојатни 846.327 објави на Инстаграм.

Во првите пет фаворити на Инстаграм се Буковел во Украина со 489 илјади објави, како и Аре во Шведска со импресивни 460.541 објави, Русинката Роза Кутор и 4 Валеи во Швајцарија.

Според Travelcircus, седум од единаесетте најдобри скијачки области во Европа се наоѓаат на Алпите, а листата ги вклучува следните локации: Ски Арлберг (Австрија), Буковел (Украина), Матерхорн (Италија), Мадона ди Кампиљо (Италија), Ruka (Финска) ), Les Portes du Soleil (Швајцарија), Are (Шведска), 4 Vallées (Швајцарија), Via Lattea (Франција), Les Portes du Soleil (Франција) и Zieliec (Полска).

Претходна објаваЕве 8 најдобри начини да влезете во новата 2022 година! Пробајте ги и нема да зажалите
Следна објаваСочна баклава со бадеми и бисквити

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име