Дома Психолошки совети ДАЛИ ЗНАЕТЕ ДЕКА ПРЕГРАБКАТА ВЛИЈАЕ НА ЗДРАВЈЕТО? Еве што се случува во...

ДАЛИ ЗНАЕТЕ ДЕКА ПРЕГРАБКАТА ВЛИЈАЕ НА ЗДРАВЈЕТО? Еве што се случува во телото при гушкање!

469
0

ДАЛИ ЗНАЕТЕ ДЕКА ПРЕГРАБКАТА ВЛИЈАЕ НА ЗДРАВЈЕТО? Еве што се случува во телото при гушкање!

Прегратката го зајакнува имунолошкиот систем
Прекрасно е чувството кога нашите најблиски ќе дојдат кај нас и ќе не прегрнат многу. Тогаш се чувствуваме сакани и заштитени.

Денес е совршен ден да им покажеме на нашите сакани колку ни значат и да ги прегрнеме колку што можеме поцврсто.


Брзата прегратка која трае неколку секунди предизвикува ослободување на хормони за среќа како допамин и серотонин, кои веднаш го подобруваат нашето расположение. Оваа хемиска реакција во нашето тело носи чувство на радост и среќа , што не прави веднаш посреќни. Освен тоа, лачењето на овие хормони го зајакнува нашиот имунолошки систем, со што стануваме поотпорни на разни болести.

Прегратката може позитивно да влијае на нашето физичко и ментално здравје, правејќи нè посилни и поотпорни на секојдневните предизвици. Затоа, денес нека биде ден на љубов и прегратки. Прегрнете ги вашите сакани и почувствувајте ја силата и радоста што ги носи овој магичен гест. Секоја прегратка нека ви донесе насмевка на лицето и чувство на среќа во вашето срце.

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име