Дома Живот Дали знаевте дека вашата крвна група е поврзана со тоа дали слабеете...

Дали знаевте дека вашата крвна група е поврзана со тоа дали слабеете или се дебелеете?

912
0

Според нутриционист, луѓето кои имаат крвна група АБ + или АБ- имаат потешкотии да изгубат тежина.

Имено, нутриционистот Сем Кан за TOI истакнува дека луѓето со овие крвни групи тешко ги менуваат прехранбените навики и веројатно тоа е причината поради која слабеат.

Од друга страна, луѓето со крвни групи О+ и Б+, полесно слабеат.

Луѓето со крвна група Б + имаат повисок базален метаболизам (БМР), што го отежнува дебелеењето – објаснува др. Сема.

Ако сте личност со крвна група А, тогаш генетиката игра голема улога во тоа дали сте подложни на гоење или не.

Натуропатот Питер Џ. Исто така, диетата дизајнирана според крвните групи го забрзува метаболизмот и варењето.

Освен тоа, може да го спречи развојот на разни болести, вели тој, наведувајќи дека со исхраната за секоја крвна група што ја имате, лесно можете да ја постигнете саканата тежина и да го продолжите животот.

Претходна објаваОмлет со боранија – едноставен рецепт
Следна објаваЈаглика-одличен лек за кашлица

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име